Oba organa sta upravo, ki jo po nenadni odstavitvi Jurija Giacomellija vodi Marjeta Zevnik, ponovno pozvala, naj odstopi od izsiljene sporazumne prekinitve delovnega razmerja z novinarjem notranjepolitične redakcije Dela Dejanom Karbo. Po mnenju IO SND ima uprava pravico sprožiti postopke proti novinarjem, ki dela ne opravljajo v skladu s pogodbo o zaposlitvi, po oceni sindikata pa Karba sem ne spada. Izpostavili so, da morajo ti postopki potekati v skladu z zakonodajo in pravili. »Uprava se je odločila za drugi pot in se je postopka lotila rokohitrsko in mimo dobre prakse ravnanja z zaposlenimi,« so zapisali v izjavi za javnost. Dodali so, da bodo proučili tudi možnost za stavko.

Pojasnilo okoliščin prekinitve delovnega razmerja

Svet delavcev pa od uprave zahteva pojasnilo okoliščin prekinitve tega delovnega razmerja, hkrati pa jo opozarjajo na poslovno škodljive posledice tega dejanja v novinarski in siceršnji javnosti. Od uprave pričakuje, da bo ravnala tako, da se notranje in zunanje razburjenje v javnosti umiri.

Utenkar: Ne moremo dopustiti, da uprava posega v kadrovske zadeve novinarskega dela hiše

Gorazd Utenkar, predsednik izvršnega odbora Sindikata novinarjev Dela, je za Dnevnik.si potrdil, da v sindikatu proučujejo možnosti za stavko. »Prekinitev delovnega razmerja s Karbo je bil povod. Situacija med zaposlenimi je že več let slaba, včeraj pa je prišlo do izbruha. Člani sindikata so nas pozvali, naj začnemo priprave na stavko. In če to zahtevajo člani, potem moramo biti pripravljeni,« je bil jasen Utenkar.

Poudaril je, da je situacija na Delu že nekaj let slaba za novinarje, in dodal, da do sedaj s stavko niso še nikoli zagrozili. »A obstaja meja. Če smo že pustili posege v nekatere eksistencialne zadeve, si ne moremo privoščiti, da uprava posega v kadrovske odločitve novinarskega dela hiše in s tem krši tako pravila kot zakonodajo.«

Dejan Karba, ki je pokrival predvsem področje vojske in Cerkve v Sloveniji, je v zadnjem obdobju najbolj znan po pisanju o očetovstvu kardinala Franceta Rodeta, ki ga je analiza DNK kasneje ovrgla. Še pred tem je poročal o zadevi Patria.

Zaradi preteklih poročanj nad Karbo trenutno visi tožba kardinala Franc Rodeta, deležen pa je bil tudi tožb zaradi pisanja o Patrii, med drugim tudi s strani predsednika vlade Janeza Janše.

Karba je pred dnevi povedal, da je sporazum o prekinitvi delovnega razmerja z Delom podpisal tudi pod vplivom groženj, da bo moral v nasprotnem primeru sam poravnati morebitne stroške tožb.

Podpora Aktiva in Sindikata novinarjev Dnevnika

Nad načinom, kako je uprava časopisne hiše Delo prekinila delovno razmerje z novinarjem Dejanom Karbo, sta zaskrbljenost izrazila tudi Aktiv in Sindikat novinarjev Dnevnika. Zapisala sta, da je do prekinitve delovnega razmerja prišlo v netransparentnih okoliščinah in brez ustreznega pravnega varstva novinarja. Strinjajo se z opozorili, da gre za poseg v novinarsko avtonomijo, saj je prekinitev delovnega razmerja posledica novinarjevega pisanja in dela.

»Avtonomija bi morala biti deležna najvišje zaščite, saj gre za pisanje v interesu demokratične javnosti. Če bo takšno ravnanje uprave katerekoli novinarske hiše obveljalo za sprejemljivo, to pomeni konec komuniciranja v interesu javnosti. Zato se Sindikat in Aktiv novinarjev Dnevnika pridružujeta pozivom aktiva novinarjev Dela, Društva novinarjev Slovenije in Sindikata novinarjev Slovenije, da uprava Dela umakne sporno in izsiljeno odpoved zaposlitve ter omogoči postopke, v katerih bo imel novinar možnost ustreznega pravnega varstva,« so zapisali v sporočilu za javnost.

Podpora Karbi tudi iz Večera

Podporo sta izkazala tudi Aktiv in sindikat novinarjev časnika Večer, po mnenju katerih je način odpovedi delovnega razmerja novinarju brez ustreznega pravnega varstva nedopusten in skrb zbujajoč, hkrati pa pomeni grob poseg v novinarsko avtonomijo in svobodo tiska. Pričakujejo, da bo uprava dela umaknila odpoved zaposlitve pod prisilo in Karbi omogočila vsaj ustrezno pravno zaščito.