Revizija računskega sodišča se nanaša na leto 2011. Po ugotovitvah računskega sodišča je Lekarna Ljubljana v posameznih primerih nepravilno določila osnovno plačo, delovno uspešnost za povečan obseg dela in odpravnino. Poleg tega sta javna uslužbenca napredovala, preden sta izpolnila vse zahtevane pogoje, zato so v nasprotju z zakonom o sistemu plač v javnem sektorju in kolektivno pogodbo za javni sektor javnim uslužbencem izplačali za najmanj 21.803 evrov previsoke plače in 144 evrov prenizke odpravnine.

Pridržek tudi glede računovodskih izkazov

Sodišče je Lekarni Ljubljana tudi izreklo mnenje s pridržkom glede računovodskih izkazov. V nekaterih primerih namreč niso obračunali amortizacije v skladu s predpisi in so zato konec leta 2011 izkazali za 734.145 evrov prenizko vrednost opredmetenih osnovnih sredstev, za 667.017 evrov prenizek presežek prihodkov nad odhodki iz preteklih let ter za 67.128 evrov prenizek presežek prihodkov nad odhodki leta 2011, ugotavlja sodišče.

31. decembra 2011 je bila tako vrednost osnovnih sredstev v glavni knjigi za 5973 evrov višja od vrednosti osnovnih sredstev v registru osnovnih sredstev. Dolgoročne finančne naložbe in obveznosti za dolgoročne finančne naložbe pa so bile previsoke za 7450 evrov, ker zavod ni pravilno določil zneska prevrednotenja finančne naložbe.

Prenizko izkazan presežek prihodkov nad odhodki

Zavod tudi ni pravilno razmejil nekaterih prihodkov in odhodkov na dejavnost javne službe in tržno dejavnost. Tako so izkazali presežek prihodkov nad odhodki za 356.239 evrov pri opravljanju tržne dejavnosti oz. toliko premalo pri dejavnosti javne službe.

Zaradi prenizko izkazanega presežka prihodkov nad odhodki iz pretekih in tudi za leto 2011 je Lekarna Ljubljana prenizko obračunala davek od dohodkov pravnih oseb po posameznih letih.

Ker Lekarna Ljubljana med revizijskim postopkom ni odpravila vseh ugotovljenih nepravilnosti, je računsko sodišče zahtevalo predložitev odzivnega poročila, v katerem mora zavod izkazati popravke za nepravilno obračunano amortizacijo ter ukrepe za odpravo nepravilnosti pri določanju in obračunavanju plač, so sporočili iz sodišča.

Jaklič: Rezultati Lekarne Ljubljana govorijo zase

Na objavo računskega sodišča se je že odzval nekdanji direktor Lekarne Ljubljana Marko Jaklič, ki je v izjavi za javnost zapisal, da se glavni očitki nanašajo na nabavo zdravil v višini več kot 100 milijonov evrov, za katere je Lekarna Ljubljana pod njegovim vodstvom izvedla tri ali štiri javna naročila, na katera se ponudniki niso prijavili. Gre za več kot očiten dogovor med njimi, zaradi česar je proti njim uvedla postopke tudi Agencija za varstvo konkurence (AVK).

Dodaja še, da so Računskemu sodišču poslali tudi odgovor, vendar to ni vsebinsko odgovorilo niti na eno njihovo trditev in se je raje ukvarjalo z administrativnimi pravilnostmi, kot z vsebino in gospodarnim poslovanjem, torej v tem primeru računsko sodišče ni upoštevalo načela gospodarnosti poslovanja in v ščitenju lobijev odločalo birokratsko.

»Mojim trditvam pa konec koncev pritrjujejo rezultati, ki jih Lekarni Ljubljana ne more odvzeti nihče. To pa za 2011 so: zadovoljni zaposleni, saj smo bili med sedmimi najboljšimi zaposlovalci in finalisti Zlate niti, zadovoljne stranke, več kot 130 tisoč uporabnikov kartice zvestobe to dokazuje in nenazadnje rekordni poslovni rezultati skupine Lekarne Ljubljana – dobiček pred davki je leta 2011 znašal 5,3 milijona evrov. Vsega tega ne bi dosegli, če bi trditve računskega sodišča držale,« še poudarja Jaklič in poudarja, da so negativno mnenje dobili samo zato, ker so poslovali racionalno v dobro skupine Lekarne Ljubljana, mimo posrednikov.