Nekatere stranke se še ne zavedajo težkega položaja države

Bratuškova je prepričana, da je začasna projektna vlada odpiranje in ne zapiranje možnosti ter edina zakonska in ustavna pot do volitev. Poudarila je, da je PS storila vse, da bi do dogovora o projektni vladi prišlo. »Žal pa pri drugih opozicijskih strankah še ni zavedanja, v kako težkem položaju je država,« je dejala. Ob tem pa je dodala, da so v stranki kljub temu še naprej pripravljeni na dialog in rešitev.

Pojasnila je, zakaj je stranka pravnika Mira Cerarja povabila, naj prevzame mandatarstvo projektne vlade. Kot je dejala, je bila želja PS, da bi se vsi tisti, ki podpirajo idejo o projektni vladi, dogovorili, kaj je treba v državi narediti, nato pa se o tem pogovorili še z morebitnim mandatarjem. Ker to ni bilo mogoče, so ga v PS nato na pogovor povabili sami.

Ni še čas za odmik politike in prednost stroke

Cerar, ki je ponudbo PS sicer zavrnil, bi bil po oceni Bratuškove »zelo kredibilna oseba« za omenjeni položaj. »Vendar očitno zavedanja, da je treba politiko nekoliko odmakniti in dati prednost stroki, v naši politiki ni,« je dejala. Cerar je namreč kot razlog za to, da je zavrnil ponudbo PS, navedel ravno to, da za njegovo mandatarstvo med strankami ni širšega soglasja.

Na poziv vodje poslancev SD Janka Vebra, naj PS izvoli novega predsednika stranke, ki naj nastopi kot kandidat za mandatarja, Bratuškova odgovarja, da politična vlada po njeni oceni ni najboljša rešitev. Poudarila je tudi, da se SD do zdaj z njimi ni bila pripravljena pogovarjati. »Mi smo po volitvah imeli rešitev, imeli smo jo tudi zdaj, in nobena ni dovolj dobra. Očitno je nekatere strah, da bi PS uspelo,« je dejala.

Turk ne dela dobro

Na vprašanje, ali bo PS podprla interpelacijo zoper ministra za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žigo Turka, Bratuškova odgovarja, da interpelacija vsakega posameznega ministra ne bo pripeljala do rešitve. Se pa strinja, da Turk ne dela dobro.

Novice, da je višje sodišče potrdilo odločitev Komisije za preprečevanje korupcije, s katero je ta ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću zaradi kršenja protikorupcijske zakonodaje (nakazila občinskega denarja rokometnemu in košarkaškemu klubu Olimpija) naložilo 3000 evrov globe, pa Bratuškova ni komentirala, saj, kot je dejala, zadeve še ne pozna.

Glede odstopa Jankovića kot predsednika PS, kar sicer zahtevajo stranke, s katerimi se PS pogovarja o projektni vladi, pa je Bratuškova prepričana, da je povedala vse. »Sama stranko vodim s polnimi pooblastili, vsi sklepi organov pa so takšni, da se tudi, ko bo Zoran Janković zamenjal besedo odmrzniti z odstopiti, formalno ne bo popolnoma nič spremenilo,« je dejala.