"Vse omenjene predloge zakonov je treba sprejeti čim hitreje, saj Sloveniji v dveh primerih grozi denarna kazen, ki bi imela posledice na že tako okrnjen državni proračun," so sporočili iz poslanske skupine PS.

Predlog zakona o Slovenskem državnem holdingu, ki je v parlamentarni proceduri, predvideva preoblikovanje Slovenske odškodninske družbe v državni holding, v katerem bodo zbrane vse naložbe države, ki jih bodo upravljali z enega mesta.

Ločevanje funkcij

"Bistveno je, da se funkcija države kot lastnice kapitalskih naložb loči od njenih ostalih funkcij in da se tudi na tak način pridobi zaupanje mednarodnih finančnih trgov, ki naj bi investirali v slovensko gospodarstvo," so zapisali.

Nov energetski zakon, ki med drugim v slovenski pravni red prenaša deset evropskih direktiv, je prav tako še vedno v parlamentarni proceduri.

"V primeru energetskega zakona velja opozoriti na tožbo Evropske komisije in časovno stisko - državni zbor bi namreč moral predlog zakona sprejeti že konec leta 2013, saj Sloveniji zaradi neimplementacije dveh evropskih direktiv grozi denarna kazen 10.000 evrov za eno oziroma 20.000 evrov za obe direktivi denarne kazni na dan," so spomnili.

Zato se jim zdi smiselno, da se tretja obravnava opravi že na tej izredni seji, zakon pa bi lahko tako v veljavo stopil še do konca januarja.

Zaradi zamude pri notifikaciji nacionalnih predpisov za prenos evropske direktive glede farmakovigilance oziroma sledljivosti zdravil je treba sprejeti tudi zakon o zdravilih, ki je v parlamentarni proceduri.

"Ob tem velja omeniti, da je Slovenija že prejela uradni opomin in obrazloženo mnenje Evropske komisije, ki bo v primeru nadaljnje kršitve začela s postopkom vložitve tožbe pred Sodiščem EU, Sloveniji pa tudi v tem primeru grozi morebitna denarna kazen," so še opozorili v poslanski skupini PS.