Kociprova opozarja, da je Slovenija »otroška in mladostniška leta preživela sorazmerno uspešno, sedaj, ko se cikel odraščanja nadaljuje v zrelo obdobje, pa smo zopet na preizkušnji«. Globalne gospodarske razmere od nas terjajo temeljit premislek o celotni družbeni ureditvi, ne samo v ekonomskem pogledu, meni. V PS želijo, da »bi nas naslednje leto pogled nazaj izpolnil z optimizmom za prihodnost«.

Pogum za gradnjo v prihodnosti lahko iščemo v preteklosti

Po mnenju Kociprove lahko Slovenija poišče pogum in samozavest za gradnjo prihodnosti v svoji preteklosti, pri čemer je naštela številne dosežke, ob katerih smo ohranili vrednote socialne države in negujemo visoke standarde javnega servisa v pogledu šolstva, zdravstva in številnih drugih. »Cena včasih ni bila nizka, vendar velike stvari niso nikoli bile poceni in na doseženo smo lahko iskreno ponosni. Sedaj pa je ponovno prišel čas sprememb. Od svoje domovine terjamo pravičnost,« je zapisala.

»Zahtevamo pravično plačilo za delo, sojenja v pravičnem roku, pravično in dostojno pokojnino, pravično delitev skupaj ustvarjenega in predvsem pravično politiko, ki bo zmogla modrosti in enotnosti, da bo vse to uresničila,« pozive z ulic povzema Kociprova. Ob tem spominja, da smo nedavno zmogli enotnost pri spremembi ustave in s spremembo referendumskih določil odpravili pomembno oviro, ki nas je stala več let razvojnega zastoja.

Luksuza izbite v tem trenutku ni

»Takšna zrelost naše politike je potrebna tudi pri drugih pomembnih družbenih izzivih, ki nas čakajo na poti v pravično urejeno pravno in socialno državo, v kateri bomo imeli privlačne delovne, poslovne in razvojne možnosti,« meni. Ob tem navaja, da bo PS družbeno odgovoren kapital vpenjala v razvoj, ki ne bo poniževal z jemanjem pravic in svoboščin, temveč bo solidaren s tistimi, ki to potrebujejo.

Sicer ni nihče, tudi PS, naklonjena odprodaji premoženja, vendar luksuza izbire v resnici v tem hipu nimamo. »Poskrbeti pa moramo za transparentnost postopka ter pravično kupnino in verjamem, da bomo to tudi storili,« je zapisala.

»Izogibati se moramo stvarem, ki nas razdvajajo. Ideološki spori ne koristijo nikomur, zato je sklicevanje nujnih sej parlamenta o opredeljevanju do enostrankarske ureditve neproduktivno, enako kot tudi bojkot državnih slovesnosti zaradi zvezde, ki je del naše zgodovine,« še meni Kociprova.

SDS: Zastave brez zvezde

Kot navajajo v SDS, je bila 25. junija 1991 v skupščini RS udejanjenja plebiscitna volja ljudstva ter sprejeta temeljna ustavna listino o neodvisnosti Slovenije. V dvorani ni bilo nobenega totalitarnega simbola več, uveljavljeni pa so bili državni simboli samostojne Slovenije: Državni grb na nacionalni zastavi in celotna državna himna Prešernova Zdravljica. Tudi naslednji dan so na Trgu republike slovesno dvignili novo državno zastavo in tudi na tej proslavi ni bilo nobene rdeče zvezde več.

Tako v SDS opozarjajo, da se bo prvič v zgodovini samostojne slovenske države zgodilo, da bodo »simboli agresorske komunistične jugoslovanske armade in totalitarnega komunističnega režima prisotni na slavnostni seji DZ ob dnevu državnosti«.

Nasprotje plebiscitni odločitvi

To je po njihovem mnenju v temeljnem nasprotju s plebiscitno odločitvijo, vrednostnim središčem slovenskega naroda in slovensko ustavo. V omenjeni stranki navajajo, da v zgodovini slovenskega naroda obstaja trdno časovno vezivo dejanj in procesov, ki so vodili v oblikovanje avtonomne državne skupnosti.

»V jedru tega veziva je trajno, temeljno ljudsko soglasje iz obdobja slovenskega osamosvajanja 1988-1992, iz obdobja slovenske pomladi. Okrog teh temeljnih vrednot slovenske osamosvojitve se je oblikovalo vrednostno središče slovenskega naroda, ki je trajno. Upravljanje z državo mora zato v osnovnih pristopih potekati skladno s tem vrednostnim središčem, sicer družba zaide v krizo,« opozarjajo.

»Tankovski komunizem«

Poveličevanje simbolov in režima, ki so ga v evropskih državah leta 1991 označili »tankovski komunizem«, pa je po njihovem mnenju samo zunanja manifestacija dejstva, da smo v slepi ulici.

Prisotnost teh simbolov je po njihovem mnenju tudi v izrecnem nasprotju z ustavo, saj je ustavno sodišče pri prepovedi poimenovanja ljubljanske ulice po Titu zapisalo, da kot neustavno razume vsako oblastno ravnanje, ki z avtoriteto oblasti izraža vrednote, ki so nezdružljive s temeljnimi ustavnimi vrednotami.

Osvoboditev ujetosti v dediščino mračne preteklosti

Ob tem v SDS navajajo, da bodo vedno spoštovali vse domoljubne tradicije slovenskega odporništva, hkrati pa »dosledno zavračali posiljevanje državnih slovesnosti s simboli agresorske komunistične jugoslovanske armade in nedemokratičnega režima«. »Storili bomo vse, kar je v naši moči, da se slovenska država in vsi njeni podsistemi osvobodijo ujetosti v dediščino mračne preteklosti,« so zapisali na svoji spletni strani.