V sporočilu za javnost so vstajniki zapisali, da ima po 3. členu Ustave v Sloveniji oblasti ljudstvo. „Zato ostro nasprotujemo spreminjanju ustave brez našega soglasja, saj gre za omejevanje institutov neposredne demokracije. Ljudje smo in bomo na ulici zahtevali več in ne manj pravice pri odločanju, zato je takšno spreminjanje referendumske ureditve še toliko bolj nelegitimno.“

Poudarjajo, da politika ni pokazala resnične volje, da bi o tako pomembni stvari pripravila široko javno razpravo. Politični eliti očitajo, da je odgovorna zgolj kapitalu in pritiskom iz Bruslja, ne pa ljudem, saj vnosu fiskalnega pravila v ustavo ostro nasprotuje večji del laične in strokovne javnosti.

Opozarjajo tudi, da v kolikor Državni zbor sprejme te spremembe, državljanke in državljani Republike Slovenije nimamo nobenega vzvoda, da to preprečimo, saj referendum o ustavnih spremembah lahko predlaga zgolj 30 poslancev. Ob tem pozivajo poslance naj ne sprejmejo predvidenih omejitev referenduma ter vpisa fiskalnega pravila v ustavo. Sporočilo zaključujejo s pozivom prebivalkam in prebivalcem Slovenije, da v ponedeljek skupaj pokažejo, da „nismo hlapci finančnih trgov in da si ne pustimo vzeti pravice do soodločanja o tem, kakšno državo in prihodnost želimo.“

Kot nam je pojasnil gospod Miha, član iniciative 8. maj, je eden glavnih namenov Skupščine ljudstva pokazati razkol med „zdravo kmečko pametjo in tistim, kar se dogaja v parlamentu.“ Poudaril je tudi, da med vstajniki in podporniki gibanja vsekakor obstajajo alternative, ki bi lahko učinkovito zamenjale stolčke v parlamentu. Na ponedeljkov dogodek so vabljene vse civilne iniciative in društva, saj bo tako vstajniško gibanje še močnejše.

Podobno tudi v sindikatih

Podobno kot vstajniki svoje nestrinjanje s spremembami Ustave izražajo tudi v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Vlado in politične stranke namreč svarijo pred spremembami ustave v delu, ki se nanaša na referendumsko ureditev in javne finance. Vnos fiskalnega pravila v ustavo se jim zdi nepotreben, pravice do referenduma pa državljanom ne bi smeli omejevati.

Prav tako je Branimir Štrukelj, predsednik in vodja pogajalske skupine Konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS), nedavno opozoril, da bi bilo lahko za ponedeljek predvideno nadaljevanje pogajanj o znižanju plačne mase preloženo. »Že večkrat smo jasno povedali, da nasprotujemo vnosu fiskalnega pravila v ustavo in spremembam referendumske ureditve. Zna se zgoditi, da bomo zato namesto na pogajanja odšli na protest pred parlamentom,« je povedal Štrukelj.

Namesto na pogajanja - na ulico