Shod so sklicali prek facebooka, organizatorji pa tokrat, za razliko od večine shodov, niso anonimni. Za dogodkom stojijo lutkar in glasbenik Matija Solce, direktor in umetniški vodja Mini teatra Robert Waltl, glasbeni producent Janez Križaj in še številni drugi. »Nadenite si maske, ustvarite velike lutke. Polit-maškarada. Nastavimo politikom zrcalo dogajanja. Prinesite zvonce (sanj nekomu zvoni), žalne trakove in sveče (saj nam država umira), štrudelj in čaj (saj bo veselica),« so pozivali na spletni strani. Poimensko so se izpostavili še Rok Zavrtanik, Matjaž Hanžek, Miljenko Jergović, Tjaša Koprivec, Brane Solce, Andrej Rozman Roza, Draga Potočnjak, Ivo Svetina in Vinko Möderndorfer.

Neprijavljenega shoda si niso mogli privoščiti

Ravno zaradi izpostavljenosti nekaterih so se danes odločili, da bodo shod prijavili, saj z idejo simpatizirajo in jo podpirajo, hkrati pa si kazni organizatorjem zaradi neprijavljenega shoda ne morejo privoščiti.

Rok Zavrtanik je komandirju policijske postaje v Ljubljani poslal pismo: »Policijo na javen način prosimo, da ta mirni shod kulturnikov, napovedan za soboto, do katerega je prišlo na samoiniciativo cele vrste nepovezanih posameznikov, povezanih v glavnem preko socialnega omrežja, dovolijo in obravnavajo kot prijavljeno, čeprav so zamujeni roki.«

Protestirali bodo s kulturnim programom

Stvar se bo ob 18. uri začela na Kongresnem trgu in uro kasneje šla v karnevalskem sprevodu do parlamenta, kasneje pa bodo okoli Cankarjevega doma naredili obroč. Pri kulturnem domu Ivana Cankarja za ob 20. uri napovedujejo Protestival. V kulturni program se bo lahko vključil vsak z glasbenim nastopom, govorom, recitalom ali čemerkoli. Za konec PRO-SLAVE naj bi zažgali maske, ki naj bi, v smislu pusta, priklicale pomlad.

Pod vprašajem svoboda gibanja in združevanja

Šlo naj bi za izrazito miroljubno prireditev, celo za več kot miroljubno, šlo naj bi za kulturniški shod, ki pa ga vnaprej niso prijavili, ker nihče v resnici ni bil za to odgovoren. Ne gre za organizacijo, ampak ima stvar v resnici obrise spontanega srečanja državljanov. Zavrtnik pričakuje, da neki normalni demokraciji, kar po njegovem mnenju Slovenija trenutno ni, institucija represije ne bi smela preprečevati, da se ljudje zbirajo, ob tem pa se mu zastavlja vprašanje svobode izražanja in svobode gibanja v tej državi.

Želijo opozoriti nase

Režiserka Barbara Bulatovič, ena tistih, ki so se tudi nameravali shoda udeležiti, je dopoldan povedala, da se zaveda, da stvar treba prijaviti, toda hkrati bi morali biti takšni shodi ne glede na vse legitimni, tudi brez prijave: »Moralo bi biti legitimno, da se zberemo, tudi če beremo samo poezijo. Ampak v tak namen se še vseeno lahko zberemo, kljub temu, da ne bo prijavljeno, in tako najverjetneje tudi bo. Če bo le možno, bom šla, kot predstavnik tistih približno 2000 kulturnikov, kolikor nas trenutno v Sloveniji je. Tako shodi so tudi nek način opozarjanje nase, da obstajamo.«