Po oceni svetnikov je vodstvo RTVS na čelu z generalnim direktorjem Markom Fillijem pripravilo premalo kakovosten rebalans programsko produkcijskega načrta, da bi lahko o njem odločali. Vodstvu so očitali neuravnotežen razrez sredstev med posamezne enote, kot tudi neustvarjalnost pri načrtovanju novih programskih vsebin.

Prav tako je bilo med razpravo slišati očitke, da je "finančna injekcija" v višini 1,7 milijona evrov, ki jo prinaša sedanji predlog rebalansa, uporabljena premalo učinkovito. Svetnike je v slabo voljo spravila tudi po njihovem mnenju premajhna transparentnost rebalansa.

Svetniki so zato izrazili pričakovanje, da bo vodstvo nacionalne RTV hiše z dopolnitvijo rebalansa poskrbelo za natančnejše razlage porabe sredstev za posamezne projekte. Kot so kritično poudarili nekateri svetniki, jih podatki "o nekakšnih pavšalnih zneskih" ne morejo zadovoljiti.

Programski svet RTVS je zato v sprejetih sklepih izrazil pričakovanje, da bo v dopolnjenem rebalansu razvidna finančna specifikacija oddaj in projektov, ki se uvrščajo v rebalans, da bo razviden skupni razrez porabe sredstev po enotah, ter da bo vodstvo proučilo možnost večjega financiranja obveznosti do filmskega centra z rednimi sredstvi.

V razmislek

Z enim od sklepov je programski svet tudi pozval vodstvo zavoda, naj pri snovanju rebalansa "opravi razmislek o programskih prioritetah in sinergijah", pri čemer naj imajo prednost oddaje, ki so že v programsko produkcijskem načrtu za leto 2013. Vodstvo RTVS je izrazilo pripravljenost, da v tednu dni na podlagi stališč svetnikov dopolni rebalans.

Filli je v uvodni predstavitvi predloga pojasnil, da rebalans tokrat ne zmanjšuje sredstev, temveč uredništvom namenja 1,7 milijona evrov "svežega" denarja, ki je namenjen obogatitvi programske sheme. Kot je poudaril, se rebalans nanaša na uredništva in ne na skupne službe.

Po Fillijevih besedah dodatna sredstva v višini 1,7 milijona evrov niso namenjena pokrivanju izgub v uredništvih, temveč izključno programski obogatitvi, tudi z uvedbo novih oddaj. V sedanjem predlogu prihodkovna stran rebalansa znaša 4.750.000 evrov, kar predstavlja štiri odstotke letnega proračuna zavoda.

Polovica prihodkov, tako Filli, prihaja iz naslova povišanja rtv-prispevka. Radijski hiši od 1,7 milijona evrov v sedanjem predlogu pripada 13 odstotkov oz. 227.000 evrov, preostalo večino denarja dobiva televizija. Filli je sprva zavrnil možnost, da bi vodstvo šlo v dopolnitev rebalansa, v nadaljevanju seje pa je le prišlo do spravljivejših tonov med vodstvom in programskim svetom.

Direktor Televizije Slovenija Janez Lombergar je pohvalil "tvorno" razpravo o rebalansu na programskih komisijah. Po njegovih besedah rebalans veliko večino dodatnega denarja namenja kulturnim in umetniškim oddajam, pri čemer je v celoti usklajen z vsemi odgovornimi uredniki. Tudi na Radiu Slovenija rebalans glavno pozornost namenja kulturno-umetniški produkciji.

O predlogu rebalansa programsko produkcijskega načrta RTVS za leto 2013 bo v sredo razpravljal tudi nadzorni svet zavoda. Njegov predsednik Miha Klun zaradi dejstva, da je programski svet vodstvu naložil dopolnitev rebalansa, ni znal natančno odgovoriti na vprašanja, kaj lahko v tej situaciji storijo nadzorniki - ali lahko sprejmejo zavezujoče sklepe ali zgolj priporočilo.

Preden se je programski svet lotil polemične razprave o predlogu rebalansa, se je seznanil z odločitvijo vodstva Radia Slovenija o ustanovitvi uredništva za religije in verstva na tretjem radijskem programu. Ob tem je svet predlagal vodstvu radia, naj prouči možnost, da se v shemo programa ARS za leto 2014 vključi nova oddaja z versko vsebino Sledi večnosti.

Parlamentarna mandatno-volilna komisija je sicer 4. julija sprejela sklep, s katerim je pozvala poslanske skupine, naj predlagajo kandidate za novega člana nadzornega sveta RTVS, ki bo imenovan za preostanek mandata. Dosedanja članica sveta Marte Kos Marko namreč odhaja na veleposlaniško mesto v Nemčiji.