Možnosti, da bi sindikati z vladno stranjo še pred stavko vnovič sedli za pogajalsko mizo, so zelo majhne. Kot so se dogovorili na zadnjih pogajanjih v ponedeljek, je namreč sedaj na ministru za pravosodje in javno upravo Senku Pličaniču kot vodji vladnih pogajalcev, da na vladi preveri, če lahko dobi mandat za pogajanja o masi za plače javnih uslužbencev.

Minister je zatrdil, da bo naredil vse, da bo to jasno v najkrajšem možnem času, najkasneje pa danes. Ob tem je Pličanič priznal, da do zdaj volje za pogajanja o masi za plače na vladni strani ni bilo in je po njegovem mnenju tudi zdaj ne bo. Sindikati pa opozarjajo, da bi stavko preklicali le v primeru sklenitve sporazuma o reševanju stavkovnih zahtev, ki so jih skupno postavili sedem, pogajanja o masi za plače pa so ena od njih.

O nadaljevanju pogajanj se bosta pogajalski strani uskladili, ko bo znana odločitev vlade glede mandata vladne pogajalske skupine. Pličanič upa, da bi se pogajanja lahko nadaljevala v sredo ali četrtek. Tako vse kaže, da v sredo stavka bo. Po napovedih sindikalne strani naj bi se ji pridružilo okoli 100.000 zaposlenih. Posedi pravi, da so vse priprave nanjo praktično končane, vključno z organizacijo protestnih shodov, ki bodo po večjih mestih pet minut čez poldne.

Danes dopoldne se bo sicer sestal svet Sindikata policistov Slovenije (SPS) in se opredelil do splošne stavke javnega sektorja. Po besedah predsednika SPS Zorana Petroviča je stavka izključno sredstvo, ne pa cilj. Stavko načeloma v SPS podpirajo. V kolikor bodo šle stavkovne aktivnosti v smeri ureditve in izboljšanja statusa policistov, pa se bodo po njegovih besedah stavki pridružili.