Zadržanost Tomaža Gantarja do podeljevanja koncesij se je, tako kaže, s koncem mandata nenadoma omehčala. Konec minulega tedna je dal vedeti, da bodo, potem ko je podelil le tri nadomestne koncesije ob odhodu prejšnjega koncesionarja v pokoj, v kratkem podelili več novih koncesij. Na ministrstvu za zdravje so nam včeraj potrdili, da je trenutno aktualnih pet postopkov za podelitev koncesije. Vključno s prošnjo soproge prvaka SD Igorja Lukšiča dr. Marte Macedoni Lukšič za obravnavo otrok z avtizmom, o kateri smo poročali v Dnevniku. Podeljevanje in širjenje koncesij tik pred koncem mandata je bilo značilno že za Gantarjeve predhodnike.

Poleg koncesije za pomoč otrokom z avtizmom trenutno rešujejo še vloge za koncesijo za gastroenterologijo, dermatologijo, diabetologijo in klinično psihologijo. Čakajo še na mnenja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in Zdravniške zbornice Slovenije o teh koncesijah, ki pa niso zavezujoča. Na ZZZS so nam včeraj potrdili, da o koncesiji Macedoni-Lukšičeve še niso odločili.

Gantar je v minulih dneh zatrdil, da na račun te koncesije Pediatrična klinika UKC Ljubljana ne bo izgubila programa, kot si je sprva zastavila Macedoni-Lukšičeva. Obeta se torej nov program za njeno koncesijo. V splošnem dogovoru (ta določi način delitve denarja v zdravstvu) so že zagotovili sredstva zanjo, je pojasnil, zato ne vidi razlogov, da bi se kaj zapletlo. Ta primer je po Gantarjevem drugačen od podeljevanja koncesij med letom, ko sredstva niso zagotovljena in ni torej od kod vzeti.

Koliko denarja bo namenjenega za koncesijo Macedoni-Lukšičeve, še ni znano. »Pediatrični kliniki se ne jemlje niti evra, skrbi pa me, kako bodo potem, ko jim odhajata dve strokovnjakinji, program realizirali,« je dodal Gantar. Po njegovem koncesija Macedoni-Lukšičeve ne bo pomenila »drobitve«, poleg tega je strokovnjakov za avtizem tako in tako premalo. Pojasnil je še, da so imele pri tokratnem odločanju o koncesijskih prošnjah prednost tiste, ki čakajo že več kot leto, kot kriterij pa so upoštevali tudi čakalne dobe. V UKC Ljubljana pa bi se morali vprašati, zakaj jim strokovnjaki odhajajo (poleg Lukšičeve odhaja še ena strokovnjakinja iz tima za obravnavo otrok z avtizmom, op. p.), se je pridušal Gantar.

»Za zdaj nimam nobenega zagotovila, da bom koncesijo dobila,« je včeraj poudarila Marta Macedoni Lukšič, ki namer ministrstva za zdravje ne želi podrobneje komentirati.

Zastavlja pa se vprašanje, kako se je omenjena prošnja za koncesijo ob številnih drugih, ki tekmujejo za koncesijo, program in sredstva, znašla na vrhu prioritet. Za širitve na tem področju je doslej namreč primanjkovalo denarja. Zdravstveni svet je na primer odobril obravnavo otrok z avtizmom, ta je bila vključena tudi v splošni dogovor v zdravstvu, a je zmanjkalo denarja za njeno financiranje.

»Osebno menim, da je podeljevanje koncesij ob koncu ministrskega mandata skrajno neprimerno. To se ne bi smelo delati, žal pa je bila takšna praksa vseh ministrov za zdravje v zadnjem času,« je ostra predsednica upravnega odbora ZZZS Tatjana Čerin. Pri tej ministrski praksi se vidi, kako v Sloveniji marsikaj ne »štima«, dodaja Čerinova, sicer predstavnica delodajalcev.

Strokovni direktor Pediatrične klinike prof. dr. Rajko Kenda po drugi strani ne nasprotuje koncesiji Macedoni-Lukšičeve, a bi se mu zdelo primernejše, da namesto obravnave otrok prevzame obravnavo odraslih. Za obravnavo otrok namreč že skrbi devetčlanski tim zaposlenih na kliniki, poskrbeti pa bi bilo treba tudi za pomoč odraslim z avtizmom. Kot pravi, Macedoni-Lukšičevi v vsakem primeru želijo v zasebništvu vse dobro in bodo z njo še sodelovali. »Nimam pa vpogleda v odločanje ministrstva in ne vem, po kakšnih kriterijih je odhajajoči minister to koncesijo postavil med prioritete,« je pristavil Kenda.

Pri tem se velja spomniti na razmišljanja Tomaža Gantarja na začetku ministrskega mandata. Junija lani je v pogovoru za Dnevnikov Objektiv na primer ugotavljal, da se ob obstoječi zakonodaji očitkom o pristranskosti pri podeljevanju koncesij ne bo mogel izogniti. Omenil je tudi lobije in pritiske: »Ne smemo si zatiskati oči, želje po koncesijah so prisotne v precejšnji meri.« Pravni in drugi strokovnjaki sicer že leta opozarjajo, da so merila za podeljevanje koncesij nedorečena in da je zakonodaja na tem področju zastarela. Predlog, ki je prinašal jasnejša »pravila igre«, je pred leti pripravil pravnik prof. dr. Rajko Pirnat, a je obtičal v predalih. Enako vse naslednje ideje o jasnejših pravilih igre: ministri lahko tako še naprej poljubno odločajo o željah po koncesiji.