SDS je zapisala, da so nekdanji sodelavci tajne policije še vedno aktivni v medijih, na sodiščih, v parlamentu, na univerzi, aktiviral pa jih je Milan Kučan. Med prejemniki pisanja, naslovljenega »Politična situacija v Sloveniji«, so zagotovo nekateri člani parlamentarne skupine evropske ljudske stranke, nam je potrdil evropski poslanec SDS Milan Zver, ki je pismo kolegom »preposlal«. Pisanje je Zver naslovil tudi na predsednika evropskega parlamenta Martina Schulza. V Schulzevi pisarni so prejem pisma potrdili, vendar ga predsednik zaradi preobilice dela še ni prebral. Iz SDS so včeraj sporočili, da je stranka »zaradi pristranskega in neuravnoteženega slovenskega medijskega prostora ter enostranskega obveščanja, ki je povezano z notranjepolitičnimi razmerami po objavi poročila KPK, svojim prijateljem in partnerjem iz EU poslala celovito informacijo o političnem dogajanju v državi«. Gre za običajno komunikacijo in informiranje, so pojasnili. »V informaciji so povzeta dejstva, med katerimi so bila nekatera tudi medijsko izpostavljena, druga malo manj.«

Pismo se začne z opisom projektov, ki jih je v minulem letu izvedla Janševa vlada: pokojninska reforma, sprejetje proračunov za leto 2013 in 2014, zmanjšanje proračunskega primanjkljaja za polovico, stabilizacija javnih financ in povrnitev na mednarodne finančne trge. Vendar, so zapisali v komunikacijski pisarni SDS, se je Slovenija soočila s protesti in politično krizo. »Lahko se zgodi, da bo trenutna vladna koalicija razpadla in da bo nastala nova, levičarska vlada. A za zdaj vlada še normalno deluje.« Po dveh odstavkih, ki opisujeta finančno-politične dogodke minulega leta, pa se pismo prevesi v obtoževanje in etiketiranje protikorupcijske komisije. Ta se je včeraj odzvala z ugotovitvijo, da gre za »novo v nizu diskreditacij institucije pravne države, ki je bila ustanovljena in deluje na podlagi zakona in mednarodnih konvencij«. Pri tem je zanimivo, da SDS v svojem pismu nikjer ne omenja, da KPK v svojem končnem poročilu korupcijska dejanja očita tudi Zoranu Jankoviću, a ker je Janković predstavnik levice, bi to dejstvo podrlo celotno konstrukcijo pisma, da je le Janša »žrtev socialistične komisije«.

Pahorjeva vlada je označena za »socialistično«, predsednik in namestnik predsednika protikorupcijske komisije Klemenčič in Praprotnik pa za osebi dvomljivega slovesa. Prvi je bil zagovornik koruptnega najema Nacionalnega preiskovalnega urada, so zapisali v SDS. Pri tem pa za nepoznavalce niso poudarili, da se ta argument proti Klemenčiču naslanja ravno na ugotovitve protikorupcijske komisije – te iste, ki je korupcijo prepoznala pri Janezu Janši in vodji opozicije Zoranu Jankoviću. O Roku Praprotniku so zapisali, da je bil kot nekdanji novinar s položajem namestnika nagrajen za »desetletje obmetavanja z blatom strank in politikov, ki ne pripadajo nekdanjemu komunističnemu kampu«.

Pisanje, ki se začne kot pomirjevanje Evrope, da ima vlada stvari pod kontrolo, tudi če nima prav vsega pod kontrolo, se v večjem delu bere kot prerez ključnih idej Slovenske demokratske stranke. V njem najdemo opise nenehnega preganjanja Janeza Janše, procese iz let 1988 (JBTZ) in 2008 (Patria) ter zavrnitev poročila protikorupcijske komisije, češ da je Janša izvor premoženja, s katerim se umešča v »nižji srednji sloj«, zadovoljivo pojasnil, vendar tega protikorupcijska komisija ni upoštevala in ga je javno »obtožila in obsodila«, ne da bi ga o tem poprej obvestila. V pismu SDS opozarja na kontinuiteto komunističnega režima, ki še deluje s pomočjo članov nekdanje politične policije v medijih, levičarskih organizacijah in nekaterih sindikatih, pa tudi na združevanje levičarskih in desničarskih ekstremistov na demonstracijah pod gesloma »Nočemo biti sužnji Evrope« ter »Ne bomo plačali vaše krize«. Serijo protestov je po pisanju SDS zagnala »mreža starih dečkov« (Old boys network). Pisanje o protestih je sicer protislovno: po eni strani jim – tudi v evropskem kontekstu – pripisuje zgodovinsko nevarnost, po drugi strani pa je izračun SDS pokazal, da se je protestov udeležilo »manj kot 0,5 odstotka populacije«.

Na našo pripombo, da vsebina pisma nekomu, ki ne živi v večnem prepričanju o nevarnostih komunizma, ne pomeni dosti, je »prepošiljatelj« pisma Milan Zver odgovoril, da so nekatere stvari v pismu res malce posebne, vendar pa gre za običajno mednarodno aktivnost SDS. Dejstvo je namreč, da tovrstna pisma Janševi stranki – torej ne le tistim, ki jih Janša obtožuje blatenja Slovenije na tujem – niso tuja. Pismo s podobno vsebino, ki se je spustila tudi na osebno raven, je denimo SDS na mednarodno javnost naslovila poleti 2011, ko se je pripravljal padec Pahorjeve vlade. Tisto leto je SDS v mednarodnem prostoru objavila še analizo razmer po »trojnem referendumu«, na katerem je slavila, ter pismo o Pahorjevem »off the record« pogovoru z novinarji (tudi o madžarski politiki), katerega tajni posnetek je zakrožil po spletu. Eno od analiz razmer v Sloveniji, ki da še ni opravila s svojo preteklostjo, je leta 2010 veleposlanikom poslal tudi Dimitrij Rupel, ki je enake ugotovitve objavil še na spletni strani SDS.

Za včeraj razkrito pismo je Rupel dejal, da je videl njegov »osnutek«, vendar se ne pri vsebini ne pri pošiljanju ni angažiral.

Vprašanje, ali so prejeli pismo SDS, smo naslovili tudi na direktorat za notranje zadeve evropske komisije. Tam bodo namreč letos pripravili poročilo o korupciji v državah članicah EU. Na odgovor komisije še čakamo.