Pričakovati je, da se bodo stranke že kmalu v začetku tedna uskladile vsaj glede organizacijskih sprememb v vladi. Odbor DZ za pravosodje, javno upravo in lokalno samoupravo bo namreč v ponedeljek po skrajšanem postopku obravnaval predlog novele zakona o vladi, dopolnila k predlogu pa lahko vložijo do začetka obravnave predloga zakona. Poslanci pa bodo o noveli odločali na torkovi izredni seji.

PS je novelo zakona o vladi, ki je zametek organizacijskih sprememb v vladi, ki jo oblikujejo, v parlamentarni postopek vložila minuli petek. Zakon za zdaj opredeljuje tri spremembe. Vrača samostojno ministrstvo za kulturo, tožilstvo pa pod pristojnost pravosodnega ministrstva. Ukinja ministrstvo brez listnice, urad za Slovence v zamejstvu in po svetu pa pripaja ministrstvu za kulturo, so tedaj pojasnili v PS.

O vsebini pogajanj molči

Mandatarka sicer o vsebini pogajanj s partnericami molči. Predsednik SD Igor Lukšič pa je po petkovih pogovorih z Bratuškovo povedal, da so se dogovorili o ključnih prioritetah nove vlade, ki bi bile pravzaprav osnutek za koalicijsko pogodbo. Po Lukšičevih besedah so se dogovorili, da bodo šli v drugo smer, kot je delala vlada Janeza Janše, "v nov zagon za gospodarstvo". Dogovorjeni so, da nadaljujejo "s protikorupcijskim delovanjem" in povrnejo ljudem "zaupanje v pravičnost ter poštenost vlade".

Podrobnosti in usklajevanje glede konkretnih ukrepov nove vlade, kot sta denimo dvig DDV in vprašanje mase za plače v javnem sektorju, pa potencialne partnerice, kot kaže, puščajo za konec. Lukšič je pojasnil, da bodo ta vprašanja reševali tedaj, ko bodo na pogajanjih prisotni tudi kandidati za ministre.

O teh stranke še molčijo, čeprav je v javnosti zaokrožilo že nekaj različnih možnih list potencialnih kandidatov. PS bo verjetno predlagala ime za finančnega ministra, pri čemer se najpogosteje omenja Mojmirja Mraka in tudi Dušana Mramorja. Poslanec PS Stanko Stepišnik bi utegnil prevzeti ministrstvo za gospodarstvo.

Poslanec SD Dejan Židan naj bi vodil ministrstvo za kmetijstvo, kot možni kandidatki za ministrico za delo, družino in socialne zadeve pa se omenja Andrejo Črnak Meglič in tudi Anjo Kopač Mrak, obe iz SD. Šolski resor naj bi pripadel predsedniku SD Igorju Lukšiču.

Ministrstvo za notranje zadeve naj bi skupaj z javno upravo vodil prvak DL Gregor Virant, nekdanji minister Senko Pličanič pa naj bi spet prevzel pravosodni resor. Nekateri mediji sicer kot možno ministrico za pravosodje omenjajo poslanko PS Mašo Kociper.

Več imen a vodenje ministrstva za obrambo

Tudi za vodenje ministrstva za obrambo se omenja več imen, med drugim poslanko PS Melito Župevc, pa tudi Janeza Slaparja. Ministrstvo za infrastrukturo in prostor pa bi, kot ugibajo nekateri mediji, utegnil prevzeti urbanist Miran Gajšek. DeSUS bi ohranil dva resorja, ki ju je imel v mandatu vlade Janeza Janše. Prvak DeSUS Karl Erjavec naj bi bil zunanji minister, Tomaž Gantar pa minister za zdravje.

Predsednica vlade mora državnemu zboru predlog za sestavo nove vlade posredovati do 14. marca, 15 dni po izvolitvi v DZ. Sledijo predstavitve in zaslišanja ministrskih kandidatk in kandidatov na matičnih delovnih telesih DZ, ki morajo biti opravljena v treh do sedmih dneh. Državni zbor bo nato na plenarnem zasedanju odločal o imenovanju novih ministrov.

Bratuškova je pogajanja z vodji potencialnih partneric začela že v četrtek, dan po izvolitvi v DZ. V četrtek se je ločeno sestala tudi s pogajalsko skupino DL in v petek s SD, v ponedeljek pa se bo še s pogajalci DeSUS. Ta stranka je na petkovem kongresu namreč Erjavcu dodelila še en predsedniški mandat, takoj po kongresu pa je izvršni odbor DeSUS oblikoval pogajalsko skupino.

V njej bodo po predlogu Erjavca poleg njega še vodja poslanske skupine Franc Jurša, Gantar, Jani Kavtičnik in eden od članov izvršnega odbora. Predsednik DeSUS je prepričan, da se bo vlada oblikovala. Pojasnil je, da se bodo tudi različna stališča glede slabe banke in državnega holdinga po njegovem mnenju dala uskladiti.

Ministrska mesta, ki naj bi jih zasedla stranka, so po besedah Erjavca stvar dogovora s koalicijskimi partnerji. Za DeSUS je po njegovih besedah zelo pomemben zdravstveni resor, v poštev pa bi lahko prišlo tudi ministrstvo za delo. Poudaril pa je, da gre pri slednjem za zelo zahteven in odgovoren resor ter da bi bilo prav, če bi del te odgovornosti prevzela PS kot najmočnejša potencialna vladna stranka.

V četrtek so predsedniki potencialnih partneric prva pogajanja ocenili za konstruktivna. Po besedah Bratuškove se vsi zavedajo, da bodo morali stopiti korak nazaj in predlagati kompromise. Erjavec je po pogajanjih ocenil, da bi koalicijsko pogodbo in sestavo vlade lahko dorekli do konca prihodnjega tedna.

Potem ko bodo stranke dorekle koalicijsko pogodbo, bo ta morala praviloma še skozi strankarska sita.

Prihodnji teden bo predvidoma zasedala konferenca SD, ki mora sprejeti tudi sklep o vstopu SD v koalicijo. Končni sklep, ki bo potrdil vsebino koalicijske pogodbe, pa mora potrditi tudi predsedstvo stranke.