Vzrok za omenjeno povečanje deleža, ki ga predstavljajo davčni prihodki, torej prispevki za socialno varnost in drugi davki, pa ni bilo povečanje prihodkov od prispevkov za socialno varnost, temveč neuskladitev pokojnin, znižanje pokojnin nekaterim skupinam upokojencev po zakonu za uravnoteženje javnih financ ter prenos varstvenega dodatka in državne pokojnine iz pokojninskega sistema v sistem socialnega varstva po socialnovarstveni reformi, ki je začela veljati z letom 2012, so v poročilu zapisali v Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz).

Transferni prihodki, med katere sodijo vplačila iz državnega proračuna in priliv Kapitalske družbe, so v strukturi prihodkov lani predstavljali 30,3 odstotka. To je 1,1 odstotka manj kot v letu 2011.

V strukturi odhodkov so največji delež lani predstavljali odhodki za pokojnine, in sicer 85,5 odstotka. To je 1,7 odstotka več kot v letu 2011.

Odhodki za delo službe zavoda so lani znašali nekaj manj kot 33,3 milijona evrov, kar je v strukturi celotnih odhodkov predstavljalo 0,69 odstotka. To je najnižji delež od leta 2001, poudarjajo v Zpizu. Med odhodki za delo službe zavoda so odhodki za plače znašali 67,7 odstotka, izdatki za blago in storitve, investicijski odhodki ter štipendije pa 32,3 odstotka.