Kot pravi Vizjak, je iz odločbe ustavnega sodišča in njene obrazložitve jasno, da sodišče ne nasprotuje oziroma a priori ne zavrača možnosti posega v pokojnine, ki se izplačujejo iz proračuna, če je finančna situacija v državi takšna, da to narekuje.

Na ta projekt ne smemo pozabiti

V tem delu, tako Vizjak, njihova odločitev ni bila sporna. Bila pa je sporna v delu, kjer kriterij, po katerem so določili v znižanje vključene kategorije upokojencev, za sodišče ni bil prepričljiv.

Kot je pojasnil, so jih določili na podlagi kriterija, da se pokojnina oziroma del pokojnine izplačuje iz proračuna in da za to ni bilo podlage v vplačanih prispevkih v slovensko pokojninsko blagajno oziroma pokojninske blagajne drugi držav nekdanje SFRJ.

Tu ustavno sodišče pričakuje bolj utemeljene kriterije za določitev teh skupin, ugotavlja Vizjak, ki je prepričan, da bo v prihodnje potrebno rešitve iskati v tej smeri in ne v smeri, da bi na ta projekt pozabili.

Posledice: Od 20 do 22 milijonov evrov na leto

Med možnostmi, ki jih sam vidi, je omenil nadpovprečne pokojnine oziroma pokojnine na podlagi upokojevanja pod izrednimi, boljšimi pogoji. Kot primer je omenil upokojence, ki so se upokojevali po predpisih JLA, pri katerih so bile pokojnine odmerjene drugače in zato tudi prejemajo več, kot če bi bili zaposleni drugje.

Kot sam bere odločbo ustavnega sodišča, tu zadeva ne bi bila toliko sporna, kot recimo v primeru političnih zapornikov, ki zaradi okoliščin dejansko niso mogli delati.

Finančne posledice, ki nastanejo z odločitvijo sodišča, so po njegovih besedah približno 20 do 22 milijonov evrov na letni ravni, »ki jih seveda v proračunu ni in jih bo treba zagotoviti, v kolikor bo nova vlada pristala na logiko, da bo vrnila te pravice v celoti«.

Vsem upravičencem je treba izdati nove odločbe

Vizjak pravi, da bo treba vsem upravičencem izdati nove odločbe, vendar ni povsem evidentno, kako je z vračilom za nazaj in ali je razlika med tistimi, ki imajo odločbe že pravnomočne, in tistimi, ki jih še nimajo.

Ustavno sodišče je odločilo, da se drugi, tretji in četrti odstavek 143. člena zakona za uravnoteženje javnih financ (Zujf) razveljavijo.

Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pojasnil in komentarjev glede odločbe ustavnega sodišča danes ni bilo mogoče dobiti, kot so napovedali, bodo o tem spregovorili v petek na novinarski konferenci.