Kot so po seji vlade sporočili z Urada vlade RS za komuniciranje (Ukom), je vlada stališče sprejela in ga bo poslala v obravnavo DZ.

Državni svet v stališču sicer poudarja, da se je neodvisna in samostojna ureditev Specializiranega državnega tožilstva izkazala kot dobra in primerljiva z drugimi sodobnimi ureditvami evropskih držav. Opozarja pa na občutno nesorazmerje med izrečenimi sankcijami. Poročilo o delu Specializiranega državnega tožilstva namreč navaja, da je bilo v letu 2012 izrečenih 45 zapornih kazni in štiri pogojne zaporne kazni, le eni pravni osebi pa je bila izrečena denarna kazen.

Vlada s tem v zvezi pojasnjuje, da je odločitev o izreku vrste in višine kazenskih sankcij o predhodno podanem predlogu državnega tožilca v konkretno obravnavani kazenski zadevi, v pristojnosti sodnika, ki zadevo obravnava.

Državni svet v mnenju izraža podporo prizadevanju Specializiranega državnega tožilstva v smeri podanih vsebinskih pripomb in predlogov za spremembe zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora in v smeri ureditve sistemskih aktivnosti, ki bi zagotavljale učinkovito izvajanje nalog na področju odvzema protipravne koristi in nezakonitega premoženja.

Vlada v zvezi s tem pojasnjuje, da je bil že v mesecu januarju 2013 sklican posvetovalni sestanek o spremembah določb omenjenega zakona, na katerem so predstavniki državnih tožilstev izpostavili problematiko izvajanja nekaterih določb v praksi. Ministrstvo za pravosodje zato že pripravlja osnutek potrebnih sprememb zakona. V normativnem programu dela vlade je rok za pripravo novele september 2013.

DS v mnenju k poročilu tudi podpre prizadevanja Specializiranega državnega tožilstva za zagotovitev delovnih pogojev in kadrovske dopolnitve. Vlada pa zagotavlja, da bosta ministrstvo za pravosodje in vlada tekoče in hitro izvajala vse naloge v zvezi s kadrovskimi postopki za državno tožilstvo. V drugi polovici letošnjega leta pa je načrtovana tudi sprememba organizacijske zakonodaje, ki bo prispevala k učinkovitejšemu delu državnih tožilstev, še navajajo na Ukomu.

Vlada je sicer danes sprejela tudi stališče k mnenju DS k Poročilu o delu Posebnega oddelka za leto 2012. Gre sicer za oddelek Specializiranega državnega tožilstva, ki je izključno krajevno in stvarno pristojen za obravnavo kaznivih dejanj, če jih storijo uradne osebe.

Prav tako je vlada danes določila besedilo predloga zakona o ratifikaciji dodatnega protokola h Konvenciji o transferju obsojenih oseb, sklenjenega v Strasbourgu 18. decembra 1997. Protokol dopolnjuje določbe konvencije, saj razširja institut prenosa izvršitve kazni tudi na primere, ko oseba ne soglaša s prenosom.