Poudarili so, da so na to opozarjali v času priprave in sprejemanja proračuna ter pisali tako pristojnemu ministrstvu kot tudi vladi in državnemu zboru. Predstavnike omenjenih institucij so opozorili, da predlog proračuna za letošnje leto za plače, katerih višina je določena z zakonom in so nujni pogoj za delovanje vsakega državnega organa, predvideva nekaj več kot 8-odstotno znižanje mase sredstev v primerjavi z lansko porabo. Kljub resnosti posledic, ki jih takšno zmanjšanje prinaša, njihova opozorila niso bila uslišana, so zapisali.

"Na državnih tožilstvih nimamo zaposlenih za določen čas iz programa Lukenda in zato nimamo možnosti za zmanjšanje števila zaposlenih na način, kot to načrtujejo sodišča," so opozorili. Ob tem so spomnili, da so državna tožilstva kadrovsko podhranjena.

Na to vrhovno državno tožilstvo opozarja pristojna ministrstva že nekaj let in še posebej izpostavlja v vsakokratnih poročilih o delu, ki jih posreduje parlamentu, so pojasnili. Nadaljnje zmanjševanje števila zaposlenih po njihovem mnenju tudi iz tega razloga ni mogoče, saj bi to resno ogrozilo izvajanje funkcije kazenskega pregona.

Na vrhovnem državnem tožilstvu iščejo možnosti za racionalizacijo poslovanja in posledične prihranke. Z namenom racionalizacije je generalni državni tožilec Zvonko Fišer pristojnemu ministrstvu predlagal ukinitev dveh zunanjih oddelkov na dveh okrožnih državnih tožilstvih, prav tako v letošnjem letu ne bodo zaposlovali pripravnikov.

Kljub vsem naporom za racionalizacijo, pa s trenutno razpoložljivimi sredstvi ne bodo mogli zagotovili poplačila vseh zakonsko določenih obveznosti s področja plač zaposlenih, so še pojasnili na vrhovnem državnem tožilstvu.

Delo je danes namreč poročalo, da je v pravosodju že ali pa bo v kratkem službo izgubilo več kot 250 javnih uslužbencev. Brez dela bodo ostali strokovni sodelavci, ki so večinoma izvajali projekt Lukenda za odpravo sodnih zaostankov. Tudi sodniške vrste bo zapustilo približno 50 sodnikov, predvsem z upokojevanjem.