Po ocenah sindikatov je izven prestolnice potekalo 13 shodov – v Mariboru se je zbralo 3000 stavkajočih, v Celju 1600, Murski Soboti 1400, v Velenju 1200, Kopru, Krškem, Postojni in na Ptuju 1000, v Novem mestu in Novi Gorici 700, v Ravnah na Koroškem 600, v Slovenskih Konjicah 300, Škofji Loki 200. V prestolnici pa se je po njihovi oceni zbralo okoli 10 tisoč ljudi, vsega skupaj jih je bilo tako na cestah precej prek 20 tisoč, je povedal Štrukelj.

Če bo stavka plačana, bo odločilo sodišče

Štrukelj je poudaril, da je danes stavkalo kar 79,5 odstotka zaposlenih v izobraževanju, znanosti in kulturi (okoli 100 tisoč ljudi), na ulicah slovenskih mest pa jih je nezadovoljstvo izražalo okoli 20 tisoč. »Sporočilo na shodu je bilo jasno – od 17. novembra naprej, ko je bil prvi shod, in skozi val protestov je strah ljudi minil. Sedaj so pripravljeni izražati svoja stališča, kar je pozitivno,« je izpostavil. "To je po moje prvi pozitiven nastavek za spremembe, ki so pred nami, kajti ljudje zdaj želijo povedati, kaj si mislijo o našem skupnem življenju in oblasti, ki skupno življenje po definiciji organizira," je dejal Štrukelj.

Štrukelj je poudaril, da vlada pravi, da denarja ni, tako po eni strani zniža davek na dobiček državnih podjetij, izgubo pa naj bi kompenzirali tako, da bi na cesto vrgli zdravnike, učitelje in medicinske sestre, je bil jasen. »Vlada skuša ustvariti vtis, da pogajanja potekajo, a ob tem reče, da se o glavni stvari ne bomo pogajali,« je dodal. Ali bo stavka plačana ali ne, bo presodilo sodišče, je rekel Štrukelj. Oni pa so prepričani, da so branili veljavne pravice, ki izhajajo iz tistih pogodb, ki so jih kršili delodajalci.

Posedi: Zavajajoče je govoriti, de denarja ni

Predsednika KSS Pergam Janeza Posedija pa veseli, da so aktivnosti na ulici minile uspešno. Strah ga je bilo, da si ljudje v današnjih časih ne bodo upali pokazati obraza na ulici, zaradi česar je še posebno ponosen na uslužbence javnega sektorja.

Poudaril je, da bodo s stavkovnimi aktivnostmi nadaljevali in da je zavajajoče govoriti o tem, da denarja ni. Dodal je še, da bodo tudi pogajanja potekala naprej, a da mora vlada po prihajajočem odstopu Senka Pličaniča določiti novega pogajalca. Izpostavil je še, da želi vlada več, kot se je spomladi dogovorila. Sindikati sprejemajo dogovorjeno znižanje plač, ne pa dodatnih posegov.

»Upamo, da ljudje niso bili posebej prizadeti v svojih pravicah. Upamo, da državljani niso utrpeli večje škode. Če so jo, pa se jim opravičujemo,« je dejal.

<iframe width>"630" height>"354" src>"http://dna-delivery.biokoda.com/get/player/iframe/biokoda.wpntv.videodnevnik?id>a7b37c7300d51671851b4ad3892cce48" frameborder>"0" allowfullscreen></iframe>

Sindikati večinoma zadovoljni s potekom stavke

V sindikatu zdravstva in socialnega varstva so zadovoljni, ker je stavka minila brez zapletov. Ministru za zdravje Tomažu Gantarju, ki je dajal navodila, kako naj delajo v času stavke, v sindikatu sporočajo, da če bi ves čas dajal taka navodila, sploh ne bi bilo čakalnih dob.

Sindikat medicinskih sester pa opozarja, da se je stavke lahko udeležilo zgolj deset odstotkov sester – neurgentni primeri so nenadoma postali urgentni in zato niso mogle uveljavljati svojih ustavnih pravic. Situacijo primerjajo s 17-dnevno stavko zdravnikov, ko je bilo popolnoma drugače.

Splošna stavka je potekala tudi v 49 zavodih v dejavnosti vzgoje, izobraževanja in znanosti, kjer so zaposleni včlanjeni v Sindikat VIR. Bojan Hribar s sindikata VIR ocenjuje, da je bila stavka uspešno izvedena, skupaj je stavkalo 96 odstotkov vseh zaposlenih. Za otroke, ki so jih starši vseeno pripeljali v vrtce, je bilo poskrbljeno, je zatrdil. Opozoril je tudi na veliko razumevanje in podporo s strani staršev otrok.

Cariniki bolj zadovoljni z aktualno vlado kot s Pahorjevo

Dušan Miščevič, ki vodi stavkovni odbor sindikata carinikov Slovenije, je povedal, da so vlado pozvali k pogajanjem že pred tedni, a se ni odzvala. Kot je dejal, so zaposlenim carinikom dali navodilo, naj delo opravijo strokovno kljub stavki, da ne bi bilo kakšnih očitkov. Posledica so bile daljše čakalne dobe na mejnih prehodih. Miščevič je sicer izrazil zadovoljstvo, da za razliko od Pahorjeve vlade tokratna nanje ne pritiska in ne grozi, kar ocenjujejo za pozitivno. Kot je napovedal, bodo obseg stavke bodo zmanjšali, do izpolnitve zahtev pa ne nameravajo prenehati stavkati.

Radivoj Uroševič s Policijskega sindikata Slovenije je razložil, da stavkovne aktivnosti izvajajo že 13. dan. Protestov se je danes udeležilo med 800 in 900 članov PSS, od tega v prestolnici okoli 300, je povedal. Pogajanja z ministrom Gorenakom in generalnim direktorjem policije Venigerjem po besedah Uroševiča potekajo uspešno pogajajo, kot je opozoril, pa bo morala sodelovati tudi vlada. Poudarja, da s stavkovnimi aktivnostmi nadaljujejo, vse pa bo odvisno od prihodnjega dogajanja.

Pred ljubljansko univerzo potekal še en shod

Tomaž Sajovic, predsednik neodvisnega sindikata delavcev ljubljanske univerze je opozoril, da je položaj na ljubljanski univerzi že nekaj časa kritičen in se je v zadnjem letu izredno poslabšal, saj so se občutno znižala finančna sredstva. Gre za stavko za kakovost javnih storitev. Ob 11.20 se je sicer zgodil tudi shod pred poslopjem univerze v LJ, pri tem sodelovali vsi sindikati, ki delujejo na univerzi.

David Švarc s Sindikata poklicnega gasilstva je razložil, da je stavkalo 85 odstotkov zaposlenih, odpovedali so vsa nenujna dela, izvedli pa vse nujne intervencije. Razložil je, da so stavkali kljub temu, da so imeli zagotovila, da ne bo posegov v plače, ob tem pa dejal, da so že na 60 odstotkih zasedenosti delovnih mest in da bi dodatna krčenja močno škodila varnosti državljanov.

V Sindikatu državnih organov opozarjajo na pritiske

Predsednik sindikata državnih organov Frančišek Verk pa je minulo stavko oklical za stavko na delovnih mestih. Tako delavci upravnih enot kot Durs se niso odločili za stavkanje na javnih mestih zaradi grožnje z izgubo zaposlitve. Na delovnem mestu je stavkalo okoli 8000 ljudi, v bodoče pa se napoveduje neka stavka z dejansko prekinitvijo dela, je napovedal.

Sekretar sindikata državnih organov Drago Ščernjavič pa je opozoril, da se med njihovim članstvom govori o pritiskih nad uslužbenci, strašenju, ki se izvaja. V DZ so uporabljali prefinjene metode, da delavci potem niso stavkali, enako na ministrstvih, je dodal. Poudaril je, da trenutno še ni jasno, kakšna bo reorganizacija, racionalizacija v upravnih enotah. Ščernjavčič je tudi kritiziral Pličaniča, ki je po njegovih besedah na začetku obljubljal, potem dialoga ni bilo, zdaj ga očitno itak ne bo več.