Kot je na sredini novinarski konferenci dejala državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Mojca Škrinjar, so v sredo z ministrstva poslali besedilo predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja.

O konkretnih predlaganih rešitvah glede spremembe zakona ter standardov in normativov pred današnjim sestankom ni želela govoriti. Zagotovila pa je, da predlog "omogoča, da se tekoče šolsko leto nadaljuje brez sprememb, ki bi kakor koli vplivale na kakovost pouka, torej da se učitelji v razredih ne zamenjajo, da ne bo nobenega združevanja razredov in da ne bo nobenih bistvenih sprememb v urnikih in šolskih programih".

Omenila je tudi, da med drugim predlagajo, da se povečajo delovne obveznosti učiteljem. Pri tem pa ne predvidevajo, da bi morali ti delati več, ampak bi se jim, ker ne bi dosegali novih normativov, nekoliko znižali prejemki. Gre za od pet do osemodstotno znižanje, odvisno od posameznikove sedanje obveznosti.

Pristojni minister Žiga Turk pričakuje, da bo današnji sestanek odločilen glede vprašanja standardov in normativov v izobraževanju. Tako kot Škrinjarjeva tudi on poudarja, da se mudi. Če začnejo ukrepi veljati s februarjem, se bo zmanjšanje sredstev razdelilo na 11 mesecev, sicer pa bi morali zmanjšanje sredstev uresničiti v krajšem obdobju.

V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) pa so za STA dejali, da na ministrstvu "nič ne popuščajo in niso pripravljeni priti nič bližje". Kot pojasnjuje tiskovni predstavnik Sviza Sandi Modrijan, morajo prihraniti 100 milijonov evrov "in to je okvir, v katerem naj bi se dogovorili tako ali drugače".

Po besedah glavnega tajnika Sviza Branimirja Štruklja gre pri sredinih predlogih ministrstva za povečanje učnih obveznosti učiteljev, povečanje normativov tehničnemu osebju, za povečanje minimalnega števila otrok v osnovnih šolah in za šolske okoliše, ki naj bi postali enotni, zaradi česar bo dodatno število ljudi ostalo brez dela. Kot meni, so se na ministrstvu odločili, da se ne bodo več pogajali in bodo spremembe poskušali uresničiti z zakonom.