Visoka predstavnika EPP sta po navedbah Večera Slovenijo obiskala na skrivaj, zahtevala naj bi popolno diskretnost, brez fototerminov in vednosti medijev. Poleg tega naj sogovornikov v Sloveniji tudi po elektronski pošti ne bi želela obveščati o podrobnostih in namenu obiska.

Na obisk zaradi zaskrbljenosti

Buzek in Boagiujeva sta se sicer želela sestati s strankami opozicije, ki so na evropski ravni članice EPP, vladajočo stranko Pozitivno Slovenijo in tudi predsednikom republike Pahorjem. Za Večer so obisk potrdili le v uradu slednjega.

EPP naj bi se za obisk odločil zaradi zaskrbljenosti v luči pisem, ki jih je na različne evropske naslove naslovila SDS in v katerih je trdila, da v Sloveniji potekajo politični sodni procesi in da je stanje demokracije skrb vzbujajoče, piše Večer.

Uradnih izjav niso dajali

Po navedbah evropskih in slovenskih virov, ki jih navaja časnik, pa naj bi bili v vrhu EPP zaskrbljeni tudi zaradi korupcijskega bremena, ki visi nad predsednikom SDS Janezom Janšo - zaradi nepravnomočne sodbe ljubljanskega okrajnega sodišča v zadevi Patria ter zaradi ugotovitev Komisije za preprečevanje korupcije.

EPP o obisku za Večer ni želel dajati uradnih izjav, je pa Buzek pred odhodom v Slovenijo opravil krog pogovorov s slovenskimi člani Evropskega parlamenta iz vseh političnih skupin. Za Večer je »daljši pogovor z njim« potrdil Ivo Vajgl (Alde).

Ta je tudi dejal, da je bil Buzek v dvomih, ali naj sploh gre v Ljubljano. Po Vajglovih besedah je EPP že v preteklosti »trdovratno branila vse svoje svoje ljudi«.

Po podatkih Večera se je Buzek sestal tudi s slovenskimi kolegi v Evropskem parlamentu, a pri Milanu Zveru, Romani Jordan in Lojzetu Peterletu niso odbili odgovora o tem, kakšne pogovore so imeli.

Predsednik SDS Janša je danes v tvitu potrdil, da je bila misija EPP v Slovenijo poslana na njegove predlog. »Misija EPP, poslana na moj predlog, po številnih pogovorih zaključila obisk v Sloveniji. Vzorci neuspešne tranzicije podobni kot v Romuniji in Bolgariji,« je zapisal.