Potem ko je komisija za izbiro predsednika in namestnikov predsednika komisije za preprečevanje korupcije (KPK) pregledala vložene kandidature, se bodo jutri pred njenimi člani predstavili prvi kandidati. Podatka, koliko od 55 kandidatov, kolikor se jih je odzvalo na poziv predsednika države Boruta Pahorja, sploh izpolnjuje pogoje za vodenje KPK, v izbirni komisiji ne razkrivajo.

Zagotavljajo vso potrebno podporo

Kot je znano, mora izbirna komisija v 30 dneh preveriti izpolnjevanje pogojev ter primernost kandidatov, ki se potegujejo za funkcijo v novem ožjem vodstvu KPK. Predsednik države Borut Pahor pa je skladno z zakonom dolžan imenovati novo vodstvo KPK v 30 dneh po prejemu predlogov kandidatov, izbere pa lahko le izmed tistih, ki mu jih je predlagala izbirna komisija. Če z nobenim od njih ni zadovoljen, lahko postopek javnega poziva za zbiranje kandidatur tudi ponovi. Novi predsednik komisije bo imenovan za šest let, namestnika za pet let, na svoje funkcije pa so lahko imenovani dvakrat zapored.

Iz urada predsednika države so nam včeraj sporočili, da izbirni komisiji pri njenem delu - kot določa zakon o integriteti in preprečevanju korupcije - zagotavljajo vso potrebno kadrovsko, tehnično, administrativno in strokovno podporo. »Drugih stroškov pri delu izbirne komisije ne predvidevamo. Člani za delovanje v komisiji niso plačani, prav tako ne dobijo nobenega povračila stroškov ali sejnin,« so nam še pojasnili v uradu predsednika države Boruta Pahorja, ki je včeraj začel dvodnevni uradni obisk v Turčiji.

Izbirna komisija predlagala tri kandidate

Spomnimo, da je na poziv bivšega predsednika države Danila Türka poleti 2010 prispela ena kandidatura za predsednika komisije in dvanajst kandidatur za njegova namestnika. Tedanja izbirna komisija, ki so jo sestavljali Katja Filipčič (predstavnica vlade), Dušan Kumer (državni zbor), Simona Habič (kvalificirane nevladne organizacije), Etelka Korpič Horvat (sodni svet) in Polona Kovač (uradniški svet), je s kandidati, ki so izpolnjevali pogoje, opravila obsežne razgovore, posamezen pa je trajal vsaj eno uro. Kot smo tedaj poročali v Dnevniku, je komisija z najvišjo oceno ocenila kandidaturo Gorana Klemenčiča za predsednika in tri kandidature za namestnika predsednika komisije: ekonomista Jožeta Končana, novinarja Roka Praprotnika in tedanjega vršilca dolžnosti generalnega sekretarja na ministrstvu za gospodarstvo Miloša Senčurja.

Vendar je komisija po naših informacijah na koncu Türku poleg Klemenčiča za vodenje KPK predlagala »zgolj« Končana in Praprotnika. Ob tem pa velja dodati, da je Senčur tedaj za naš časopis pojasnil, da se je po vložitvi kandidature zaposlil na ministrstvu za gospodarstvo in da želi naloge generalnega sekretarja ministrstva opravljati še naprej.