Predsednica Mladinskega sveta Slovenije Tea Jarc je po ponedeljkovem sestanku o programu med predstavniki mladih in ministrstva za delo za STA dejala, da bi bilo treba dokument bolj dodelati, če bi želeli dobiti vsaj približek strategije za zaposlovanje mladih. Kot je dejala, so predstavnike ministrstva na sestanku »še enkrat opozorili na točke, ki jih je treba popraviti, tudi na to, da se ukrepi posameznih ministrstev podvajajo«. »Morda bodo popravki vneseni naknadno. A ne pričakujemo, da bi se dokument lahko zelo pomembno spremenil,« je dodala.

Ob tem poziva, naj vlada program z ukrepi, ki so jih pripravila ministrstva za delo, za izobraževanje, za gospodarstvo, za kmetijstvo in za kulturo, sprejme čim prej. Nekatere države so po njenih besedah Evropski komisiji svoje programe že poslale.

Dolgoročni cilj je zmanjšati strukturna neskladja na trgu dela

Predlog programa Jamstvo za mlade sicer vključuje 38 ukrepov. Med pomembnejšimi na ministrstvu za delo izpostavljajo napovedovanje bodočih potreb na trgu dela.

V okviru projekta modernizacije zavoda za zaposlovanje je bil po njihovem pojasnilu že izveden pilotni projekt anketiranja delodajalcev. Projekt bodo nadgradili do leta 2020. Z modeli, ki so jih v veliki meri že pripravili kompetenčni centri v okviru panog, bodo lahko pripravljali kratkoročne napovedi potreb na trgu dela. Na podlagi teh rezultatov bodo skupaj z delodajalci in drugimi deležniki obravnavali povpraševanje in napovedali tudi srednjeročne potrebe, ki bodo tudi podlaga za politiko štipendiranja. V tem okviru bodo pripravili listo perspektivnih poklicev prihodnosti.

Po primerjavi med bodočimi potrebami na trgu dela in kompetenc ter izobrazbo iskalcev zaposlitve bodo pripravljali nabor deficitarnih poklicev in posledično kompetenc, iskanih na trgu dela. Dolgoročni cilj tega ukrepa je zmanjšati strukturna neskladja na trgu dela.

Podpora podjetništvu

Na ministrstvu za delo prav tako izpostavljajo projekt v podporo podjetništvu, ki ga bodo začeli pripravljati v prihodnjem letu, in v katerem bodo združili do zdaj razdrobljena sredstva različnih manjših projektov. Med njimi so projekt UPI (ustvarjalnost, podjetništvo, inovativnost) za promocijo podjetništva v šolah, projekt podjetniškega inkubatorja na univerzi, projekti povezovanja mladih z gospodarstvom preko diplomskih in seminarskih nalog, točke podjetniškega portala VEM (Vse na Enem Mestu) ter priprava brezposelnih s podjetniško idejo na samozaposlitev.

V okviru projekta, katerega nosilec bo ministrstvo za gospodarstvo, želijo dobiti celovito rešitev za področje podjetništva mladih. Namen projekta je vzpostaviti mrežo za presojo podjetniške ideje ter usmerjanje v podjetništvo in usposabljanje zanj, so v času javne razprave pojasnili na ministrstvu.