Braniselj "glede na izjemno težko odločitev, ki je pred svetom DL", v soboto pričakuje dolgotrajno, vsebinsko in državotvorno odločitev. Ob tem ocenjuje, da je stranka trdna.

Po ugotovitvah protikorupcijske komisije glede premoženja predsednika vlade Janeza Janše in prvaka PS Zorana Jankovića je na kocki tudi usoda koalicije. Virant je namreč tako Jankovića kot Janšo pozval k odstopu s funkcij, vendar sta oba dobila zaupanje v stranki in tega nista storila. Do obeh je bil oster tudi predsednik SLS Radovan Žerjav, vendar se je stranka z odločitvijo glede nadaljnjega sodelovanja v vladi odločila počakati nekaj dni.

Različni možni scenariji

Usodo koalicije bo tako nakazala odločitev sveta DL v soboto. V javnosti se preigravajo različni možni scenariji, tako možnost predčasnih volitev kot tehnična vlada, čeprav ta postaja vse manj verjetna. Nekateri se nagibajo k temu, da bi SDS pozvali k vnovičnemu razmisleku in predlagali, naj za obstoječo koalicijo predlaga nekoga drugega za mandatarja.

To, da bi koalicija ostala enaka in da bi se zamenjal le premier, je tudi po mnenju predsednice NSi Ljudmile Novak možna rešitev, a pravi, da je to v rokah Janše in SDS. Novakova je sicer v preteklih dneh že pojasnila, da Janša uživa zaupanje NSi. Prvak DeSUS Karl Erjavec pa je v minulih dneh dejal, da so v stranki odprti za vse možnosti, le da tehnične vlade ne vidi kot dobre rešitve.

V sredo SDS podelila zaupnico Janši

Vendar se je SDS že odločila na sredini seji sveta stranke. Predsedniku so enotno podelili zaupnico in preigrali tudi možne nadaljnje poteze, Janša pa je koalicijske partnerice pozval, naj se v čim krajšem času odločijo glede nadaljnjega sodelovanja v vladi. Odgovor partneric naj bi pričakoval do ponedeljka.

Uradno ni znano, da bi se koalicijski partnerji danes poskušali še usklajevati ali najti rešitev. Po neuradnih informacijah naj bi se sicer danes dopoldne na neformalnem pogovoru sestala vodja poslanske skupine DL Braniselj in vodja poslanske skupine največje vladne stranke Jože Tanko.

Medtem je predsednik vlade v pogovoru za enega od medijev vnovič odprl vprašanje ustavnosti določbe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki ne dopušča pravice do pritožbe. Prepričan je tudi, da je komisija kršila postopek s tem, ko od nje ni prejel nobene različice osnutka končnega poročila, na katero bi lahko podal svoje pripombe, čeprav bi po poslovniku protikorupcijske komisije po njegovih navedbah to možnost moral imeti.

Braniselj je pojasnil, da v stranki vse te navedbe v zvezi s postopki komisije preučujejo, vendar za zdaj tega ne želi komentirati.