Po Žakljevih besedah "danes pogoltno živimo, smo kruti do narave, ki jo ocenjujemo kot brezkončno količino, do ljudi pa se obnašamo po reku 'homo homini lupus' (človek človeku volk)". Pred 412 leti je v ta kontekst sodil sežig knjig, "ki so takrat govorile o novem času in misli, ki je bila odprta v prihodnost", je dejal Žakelj in dodal, da tudi v današnji dobi ni dosti drugače. Knjige sicer ne gorijo več, se je pa vzelo pomen besedi. S to se manipulira in toži, ni pa več, prinašalka resnice.

Kljub opisanemu Žakelj ni pesimističen, saj meni, da je takrat, "ko je stiska velika, rešitev pred vrati". Prepričan je, da "zastor zgodovine ne pada, pač pa ostaja za naše prihodnje generacije".

Ljubljanski župan Zoran Janković je povedal, da Ljubljana kljub kriznim časom veliko sredstev nameni za kulturo, kar potrjuje tudi priznanje oziroma oznaka primera dobre prakse, ki jo je prejela skupaj z le dvema drugima evropskima mestoma. Poudaril je, da je ravno kultura tisto ključno orožje, ki ga potrebujemo v današnjih časih.

Po nagovorih sta Janković in Žakelj prižgala svečo, ob čemer je slednji poudaril, da je to simbolno dejanje, ki "oživlja upanje in podaja obvezo za vse tiste, ki prihajajo za nami". Prireditev, že 13. zapored, je povezoval igralec Matjaž Gruden.

Protestantsko društvo Primož Trubar deluje iz prepričanja, da so slovenski protestanti ustvarili temelj, na katerem sta se razvili slovenska kultura in narodna samozavest, ki sta omogočili Prešernovo zavrnitev ilirizma in Cankarjevo zavrnitev novoilirizma, med drugim pa tudi odločenost goriškega nadškofa Sedeja, da brani slovenski jezik pred fašističnim nasiljem. Te zgodovinske korenine ohranjajo nesporen pomen celo v času sodobnih državnih povezovanj, ko izgubljajo težo nekatere značilnosti narodnih skupnosti in stopajo v ospredje druge, piše na spletni strani društva.