Kot so v sporočilu za javnost zapisali v poslanski PS, zahtevajo, da kolegij predsednika DZ obravnava udeležbo delegacije DZ v PSSE. V PS so namreč prepričani, da je bila razprava Tomčeve v nasprotju s poslovnikom DZ oziroma pravilnikom o mednarodni dejavnosti. Poleg tega tudi pričakujejo, da bo Tomčeva zaradi omenjene zlorabe svoje funkcije odstopila kot vodja delegacije DZ v PSSE.

Kot navajajo v PS, "je v poročilu, ki ima naslov Korupcija kot grožnja vladavini prava, med primeri korupcije, v katere so bili vpleteni državni in politični funkcionarji, omenjen tudi nekdanji predsednik vlade Janez Janša, ki komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) ni uspel pojasniti znatnega dela svojega premoženja".

V PS izpostavljajo, "da naj bi se Tomčeva posebej dotaknila poročila v delu, kjer je omenjen bivši predsednik vlade, in opozorila na nekaj okoliščin, zaradi katerih lahko poročilo KPK vidijo v drugačni luči". Poudarjajo tudi, da "je omenila možnost široke razlage posameznih pojmov, povezanih s korupcijo in problematiko sestave KPK".

Po navedbah PS je tudi izpostavila, da je zaradi poročila KPK padla vlada Janeza Janše, ki da je bila zelo uspešna pri premagovanju krize.

Sporočala izrazito strankarska stališča?

V PS zato menijo, da je Tomčeva obisk znotraj okvirov uradnega dela zasedanja PSSE izkoristila za sporočanje izrazito strankarskega stališča, stališča SDS, kar je storila kot članica delegacije DZ brez pooblastila DZ. Poudarjajo tudi, da Tomčeva v okviru uradnega dela obiska ne bi smela podajati izjav ali stališč, ki ne predstavljajo uradnih stališč DZ.

V poslanski skupini SDS so za STA očitke PS zavrnili. Ocenjujejo namreč, "da razprava, ki jo je opravila Tomčeva, ni v ničemer v neskladju s poslovnikom DZ niti s pravilnikom o mednarodni dejavnosti.

"Poslanka je v razpravi tako kot številni drugi sodelujoči med drugim poudarila, da orodja, ki se uporabljajo za preprečevanje korupcije, v nobenem primeru ne smejo biti zlorabljena za odstranitev političnih nasprotnikov," pojasnjujejo.

Ob tem izpostavljajo tudi, "da člani v razpravah v okviru PSSE sodelujejo izključno v svojem imenu in ne v okviru funkcije znotraj nacionalne delegacije, pri čemer niso omejeni z nobenim stališčem institucije, ker le to sploh ne obstaja". V SDS so še zapisali, da omenjena razprava ni sprožila nobenih pravno zavezujočih posledic za državo.