"Za zdaj v komisiji ne govorimo o tem. Slovenija v tem kontekstu ni omenjena. Mislim pa, da se je vsekakor veliko bolje potruditi in te nujne reforme narediti, kot pa preiti v to situacijo, ker potem pride tudi do tega, da drugi vplivajo na tvojo usodo," je menil komisar.

Evropska komisija je minuli teden objavila zimsko gospodarsko napoved, ki slika sivo nebo nad Evropo in črne oblake nad Slovenijo. Obeti za Slovenijo so namreč slabi, občutno slabši od povprečja v območju evra: letos dvoodstotni padec bruto domačega proizvoda in 5,1-odstotni javnofinančni primanjkljaj.

Na vprašanje, ali ga skrbijo trendi za Slovenijo, je komisar odgovoril, da "trendi za Slovenijo niso dobri". "Jaz sem od nekdaj prepričan, da Slovenija ima dober in močan gospodarski potencial in da bomo preprosto, tako kot druge države, tudi mi morali nujno izvesti nekatere reforme, ki bodo vplivale na izboljšanje naše konkurenčnosti," je še poudaril.

O tem, ali bo Evropska komisija Sloveniji - ki letos očitno ne bo izpolnila cilja za znižanje presežnega primanjkljaja pod tri odstotke BDP, zaradi česar ji grozijo sankcije - pogledala skozi prste in ji rok podaljšala za eno leto, pa Potočnik ni želel ugibati.

Na splošno pa je komisar napoved komentiral z besedami, da so "gospodarske razmere slabše, kot smo pričakovali in si želeli". Reforme, ki niso prijazne do spodbujanja rasti in se v veliki meri dotikajo fiskalnih konsolidacij, so močno prisotne in vplivajo na stanje stopnje rasti in gospodarskega razvoja, je pojasnil.

A kljub temu je poudaril, da so v komisiji vsi prepričani, da so reforme nujne in da se morajo nadaljevati, da bo dejansko vzpostavljena osnova, na podlagi katere bo mogoč ponovni zagon rasti. Komisija po njegovih besedah tudi meni, da se unija s svojimi ukrepi in politikami vse bolj pomika k odgovoru na krizo, ki mu tudi trgi pritrjujejo in verjamejo.

Komisar je sicer še izpostavil, da tudi na evropski ravni odločno zagovarja strukturne reforme, ne samo pokojninske in zdravstvene, temveč tudi reforme, ki bodo zagotovile učinkovito ravnanje z viri in energijo, saj brez tega Evropa v prihodnje ne more zagotoviti svoje konkurenčnosti.