Na prvo vprašanje poslanca NSi Jožefa Horvata, ki je bilo povezano z objavljenimi rezultati pregledov bank in vladnim scenarijem za dokončno normalizacijo bančnega sistema, je Bratuškova pojasnila, da je velika večina slabih posojil v naših bankah nastala pred letom 2009. »Dejstvo je, da se je bruto zunanji dolg v 2004-2008 podvojil s 15,3 milijarde evrov na 39,2 milijarde evrov, danes pa je 40,8 milijarde evrov,« je povedala Bratuškova.

Prav tako se Bratuškova ne strinja, da njena vlada ni zainteresirana za odkrivanje odgovornosti za nastalo škodo v bankah. Kot je pojasnila tudi v kasnejših odgovorih na vprašanja Franca Pukšiča (SLS) in Zvonka Černača (SDS), številni postopki še tečejo, odgovornosti pa ne more določiti ona, saj za to obstajajo pristojni organi. »Naša zaveza je, da bomo nudili popolno podporo vsem, ki preiskujejo primere,« je še odgovorila Horvatu.

Černač: Za luknjo v bankah ni kriva vlada Janeza Janše, ampak Banka Slovenije

Zvonku Černaču (SDS) je premierka povedala, da so se za izdajo obveznic namesto mednarodne pomoči odločili, da bi zaščitili suverenost Slovenije, a poslanec z odgovorom ni bil zadovoljen, saj je prepričan, da bi bilo zadolževanje z mednarodno pomočjo cenejše, s tem pa naj bi po njegovih ocenah tudi Slovenija obdržala več suverenosti. Dodal je tudi, da za nastalo luknjo v obdobju 2004 do 2008 ne more biti odgovorna vlada Janeza Janše, saj so za to odgovorni na Banki Slovenije. »Eden od guvernerjev Banke Slovenije v tistem obdobju pa je kasneje postal tudi minister v Pahorjevi vladi,« je očital Černač.

Bratuškova: IMF bo izobraževal slovensko tožilstvo za uspešne postopke zoper odgovorne

Na vprašanje Franca Pukšiča (SLS) je Bratuškova odgovorila, da podatkov o kupcih obveznic ne mora razkriti, saj so slednji v skladu z mednarodno prakso tajni, da se zainteresiranih investitorjev ne bi odvračalo. Povedala je tudi, da se vlada z Banko Slovenije pogovarja o možni spremembi zakona o bančništvu, da bi preiskovalci lažje dostopali do bančnih podatkov, a dodala, da slednji kljub spremembi ne bi bili javni, kot si želi Pukšič. Povedala je tudi, da namerava Banka Slovenije s pomočjo IMF organizirati izobraževanje za tožilce, da bodo znali ukrepati v teh primerih.

Bratuškova: Moja vrata so bila senatu KPK vedno odprta

Zadnje vprašanje, ki ga je v imenu koalicije postavil predsednik poslanske skupine PS Jani Möderndorfer, se je nanašalo na odstop senata Komisije za preprečevanje korupcije. Premierka je izrazila žalost nad odločitvijo senata in dodala, da so jim bila njena vrata ves čas odprta. Izrazila je tudi obžalovanje, da se senat ni odločil z vsebino izstopne izjave prvo stopiti pred poslance, ki so odgovorni za sprejemanje zakonodaje, ki bi njihovo delo olajšala.

13:07 - Alenka Bratušek: Število obravnavanih primerov gospodarske kriminalitete in korupcije v času te vlade je naraslo, zato ne vem, zakaj poslanci DZ dvomijo o volji te vlade za boj proti korupciji.

13:06 - Alenka Bratušek na vprašanje Janija Möderndorferja (PS v imenu koalicije): Za odstop senata KPK mi je žal. Tudi jaz imam občutek, da so na sredini obupali. Mi nismo, zato bomo z bojem proti korupciji nadaljevali. Moja vrata so bila KPK vedno odprta, nikdar pa nisem dobila predlogov, ki bi njihovo delo olajšali. Žal mi je, da se z odstopnim pismom niso sprva obrnili na tiste, ki zakone sprejemajo.

12:56 - Alenka Bratušek: O spremembi zakona se pogovarja z Banko Slovenije, a tudi takrat te podatki ne bi postali javni. Moramo namreč paziti, da z razkrivanjem podatkov ne ogrozimo potek preiskav primerov.

12:55 - Franc Pukšič (SLS): Te podatke vam bom posredoval, ko bom premier. Bi pa lahko spremenili zakon o bančništvu, da bi se lažje dostopalo do podatkov o delovanju bank.

12:53 - Alenka Bratušek: Kdo so kupci obveznic v mednarodni praksi ni javen podatek, ker bi to lahko odvračalo investitorje od prihodnih nakupov. Podobno se ne ve, kdo je kupil obveznice, ko jih je izdala vlada Janeza Janše. Lahko mi pa vi poveste, kdo jih je kupil.

12:50 - Alenka Bratušek na vprašanje Franca Pukšiča (SLS): Že tretjič danes odgovarjam enako. Ne jaz, ne koalicija nimamo težav z iskanjem odgovornih. imamo posebno preiskovalno skupino, ki raziskuje primere. Banka Slovenije bo s pomočjo IMF organizirala izobraževanje za tožilce, da bodo znali ukrepati v teh primerih. Morajo pa v demokratični družbi o odgovornosti odločati odgovorni organi, ne pa gospa Bratušek ali gospod Pukšič.

12:34 - Zvonko Černač (SDS): Kazanje na odgovornost med leti 2004 do 2008 na vlado je zavajanje, saj je za regulacijo bank odgovorna Banka Slovenije. Eden od guvernerjev banke iz tega obdobja je v času Pahorjeve vlade nato postal celo minister. Vlada ravna neodgovorno za državo, ker ne razkrije celotnih stroškov zadolževanja, vemo pa da bi bilo lahko cenejše.

12:32 - Alenka Bratušek: V NKBM se je dogajalo, kar se je v bankah dogajalo, preden sem prišla v nadzorni svet. Naj pomede vsak pred svojim pragom, pravila v tej državi veljajo tudi za člane SDS.

12:29 - Zvonko Černač (SDS): Tudi to ni naš denar. Je s tem tujim denarjem naša suverenost res ohranjena? Izjave Janeza Janše pa so bile iz leta 2012, ko še ni bilo mehanizma za pomoč. Zaprosil za cenejši denar ni bilo, ker so številni ministri in vpleteni v vlado kontaminirani s slabi posojili.

12:25 - Alenka Bratušek na vprašanje Zvonka Černača (SDS): Od takrat, ko ste vodili vlado in je vaš predsednik stranke in predsednik vlade Janez Janša nasprotoval cenejšemu zadolževanju z mednarodno pomočjo, se je stanje samo še izboljšalo. Zadolževanje bo drago, a je dejstvo, da bi bila bolečina v naši državi večja, če bi prosili za mednarodno pomoč. Poglejte Grčijo in poglejte veselje Irske, ko se pomoči rešuje.

12:17 - Jože Horvat (NSi): Nisem želel, da bi jaz ali vi kazala s prstom. Za to imamo v Sloveniji odgovorne službe. Predlagam, da v državnem zboru opravimo razpravo, da bi se poiskalo tiste, ki so izpraznili blagajno te države.

12:15 - Alenka Bratušek: Upam, da sedaj vi ne kažete s prstom na uprave bank, ki ste jih imenovali v času vaše koalicije. Mi nismo menjali nobene uprave. Sama pa ne kažem s prstom na nobeno vlado, temveč zgolj na obdobje med 2004 in 2008.

12:14 - Jože Horvat (NSi): Boste zamenjali uprave bank, ki delujejo sedaj in so soodgovorne za dolg bank?

12:13 - Jože Horvat (NSi): Upam, da ne kažete s prtom na takratno vlado, ker to je v nasprotju s strokovnimi ocenami.

12:12 - Alenka Bratušek: Ko govorimo o krivdi, je potrebno povedati tudi, kdaj se je to zgodilo. Velika večina slabih posojil v naših bankah se je zgodila pred letom 2009. Nimam težav z iskanjem odgovornosti, me pa skrbi, da se denarja davkoplačevalcem ne bo dalo vrniti.

12:11 - Alenka Bratušek na vprašanje Jožeta Horvata (NSi): Nihče v vladi nima težav z ugotavljanjem odgovornosti, kdo je povzročil škodo v bankah. Je pa treba dodati, da številni postopki že tečejo. Naša zaveza je, da bomo nudili popolno podporo vsem, ki preiskujejo primere.