Kot je na novinarski konferenci pojasnil poslanec in podpredsednik SDS Černač, želijo s t. i. parlamentarno preiskavo Krpan ugotoviti politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, ki so sodelovali pri prodaji podjetja Sistemska tehnika podjetju Viator & Vektor in pri nadaljnjih aktivnostih, ki so se zaključile s podpisom pisma o nameri za dobavo pehotnih bojnih vozil - srednjih oklepnih osemkolesnikov med ministrstvom za obrambo in Sistemsko tehniko 20. avgusta 2004.

Po njihovem mnenju namreč obstaja sum, da je šlo za "politično dogovorjen, negospodaren posel, ki ga spremlja tudi sum klienetelizma in korupcije". Namen tega posla namreč, kot navajajo v zahtevi, ni bil zaščita interesov države ter doseganje najnižje cene pri dobavi osemkolesnikov, ampak zagotovitev več sto milijonov evrov vrednega posla posameznikom, ki so bili povezani s takrat vladajočo stranko, in to brez razpisa, preverjanja cene in predhodnega preverjanja konkurenčnih ponudb in izdelkov.

Pod zahtevo podpisani poslanci so prepričani, da je ta posel preprečila prva vlada Janeza Janše, ko je "spremenila dotedanje netransparentne postopke nabav" in je obrambno ministrstvo namesto tega za nabavo osemkolesnikov objavilo mednarodni razpis. Po omenjenem pismu o nameri bi namreč Slovenska vojska kupila osemkolesnike Pandur 2 oziroma Krpan po za okoli 18 odstotkov višji ceni, kot je bila cena v primeru osemkolesnikov Patria, izdelek pa bi bil "neprimerljivo slabši", so zapisali.

Če bo preiskava odrejena in ne bo "nagajanja s strani tistih, ki morajo pri njenem delu nuditi ustrezno strokovno pomoč", bo po Černačevem mnenju pripeljala do zanimivih zaključkov. "Prepričan sem, da bodo ven pogledale tudi številne glave, ki so bile doslej mogoče skrite, predvsem pa dejanja, ki so bila mogoče prikrita," je poudaril in dodal, da bo ob zaključku preiskave tudi afera Patria v javnosti dobila "drugačno težo in drugačen pomen".