Za nove člane nadzornega sveta so predlagani predsednik uprave Soda Tomaž Kuntarič, člana uprave Soda Matej Runjak in Matej Pirc, vodja oddelka za upravljanke kapitalskih naložb Soda Mateja Lovšin, svetovalec uprave Soda Dragomir Kolman ter Mitja Svoljšak, ki je prav tako zaposlen v Sodu.

Na skupščini naj bi posegli tudi v statut družbe in na ta način spremenili način upravljanja v Luki Koper, ki so jo trenutno s pomočjo predstavnice Mestne občine Koper in predsednika nadzornega sveta Dina Klobasa »zasedli« predstavniki zaposlenih v nadzornem svetu.

Za predsednika skupščine je predlagan odvetnik Stojan Zdolšek.

Slovenski sistem potreben očiščenja

Če kdo posega v suverenost in neodvisnost nadzornega sveta Luke Koper, to sedaj počne politika, za STA ocenjuje novoimenovani predsednik uprave Luke Koper Gašpar Gašpar Mišič. »To je le dokaz, da je slovenski sistem, politični in gospodarski, kontaminiran in da potrebuje očiščenje,« je dejal. Po njegovem mnenju je politika izgubila kompas.

»Na splošno lahko ugotovim, da se je slovenski politiki zmešalo, da je izgubila kompas in da so te odločitve preuranjene,« pravi Gašpar Mišič po današnji zahtevi Slovenske odškodninske družbe (Sod) za sklic skupščine Luke Koper in zamenjavo predstavnikov kapitala v nadzornem svetu.

Izvolitev zakonita - pa če je to komu všeč ali ne

Nekdanji poslanec PS in donedavni državni sekretar v kabinetu premierke Alenke Bratušek ob tem izraža skrb, da slovenska politika »hote ali nehote podpira ravno plenilce državnega premoženja«. Ob tem se sprašuje, kdo se ga tako boji, saj da je napovedal razkritje vseh poslovno nepotrebnih pogodb in izplačil v Luki Koper.

Kot je poudaril Gašpar Mišič, je bil na čelo Luke Koper izvoljen zakonito, »pa če je to komu všeč ali ne«. Ponovil je, da bo slovenski javnosti tudi dokazal, da so o njem v zmoti.

Virant: Edina prava rešitev je umik države iz gospodarstva

Imenovanje Mišiča in slabo stanje slovenskega gospodarstva kažeta, da politika ni sposobna zagotoviti kvalitetnega korporativnega upravljanja podjetij v državni lasti, je prepričan predsednik DL Gregor Virant. Po njegovem mnenju je edina prava rešitev umik države iz gospodarstva. Virant je dejal, da je vlada po njegovem mnenju jasno predstavila svoja pričakovanja do Slovenske odškodninske družbe (Sod), ki lahko formalno spelje postopke za zamenjavo nadzornikov Luke Koper.

Kadar pride do »takih očitnih anomalij in potez nadzornikov«, ki so v nasprotju z interesi javnosti, mora vlada po njegovem mnenju ukrepati, saj je to njena dolžnost. Virant pa danes ni želel ugibati, ali bo do zamenjave nadzornikov in posledične morebitne zamenjave predsednika uprave Luke Koper tudi prišlo.

Zavračajo prakso političnega kadrovanja

Kot je po današnji izredni seji poslanske skupine PS dejal Möderndorfer, danes niso in tudi ne bodo razpravljali o izključitvi Gašparja Mišiča iz stranke. Po njegovih besedah namreč o posameznih članih lahko razpravlja le stranka oziroma njeno vodstvo in ne poslanci. Opozoril je še, da Gašpar Mišič tako ali tako ni več funkcionar in tudi ne opravlja nobene politične funkcije, temveč je zgolj še član PS.

Kot je po današnji izredni seji poslanske skupine PS pojasnil Möderndorfer, so poslanci sprejeli tri sklepe. Poslanska skupina PS tako ne podpira kandidiranja in neposrednega prehajanja državnih funkcionarjev, vključno z Gašparjem Mišičem, s političnih funkcij na vodilna mesta v podjetjih v državni lasti.

Prav tako poslanci PS zavračajo »več let trajajočo prakso nestrokovnega političnega kadrovanja« v podjetja v državni lasti, vključno s primeri, ki so se zgodili tudi v času sedanje koalicije.

Popolna podpora Bratuškovi

Ob tem poslanska skupina PS izraža še popolno podporo predsednici vlade in vodji PS Alenki Bratušek, da v okviru svojih pooblastil izpelje vse potrebne ukrepe za vzpostavitev odgovornega in preglednega korporativnega upravljanja v podjetjih v državni lasti.

Poslanci in vodstvo PS so sicer danes razpravljali o aktualnem političnem dogajanju in razmerah v državi, ena osrednjih tem pa je bila ponedeljkovo imenovanje Gašparja Mišiča, nekdanjega poslanca PS in donedavnega državnega sekretarja v kabinetu premierke, za predsednika uprave Luke Koper.

Sestanka se je udeležila tudi premierka in vodja PS Alenka Bratušek, ki pa izjav ne pred in ne po seji ni dajala.

Spomnimo ...

Kontroverzno imenovanje Gašpar Mišiča na čelo uprave Luke Koper je dvignilo veliko prahu. Ljubljanski župan Zoran Janković je sicer včeraj znova poudaril, da se mu imenovanje Gašpar Mišiča na čelo uprave Luke Koper ne zdi prav nič sporno. Pri Dnevniku smo sicer obširno poročali o odzivih na potezo luških nadzornikov, med drugim se je oglasila protikorupcijska komisija, vstajniki so napovedali protest, zbrali pa smo tudi nekaj odzivov na mikroblogerski platformi Twitter.

V današnji tiskani izdaji Dnevnika poročamo, da je sindikat žerjavistov Mišiča pripravljen braniti tudi s stavko – čaka se namreč na potezo Soda, kjer so včeraj po besedah predsednika uprave Tomaža Kuntariča še preučevali »razmere ter možne posledice in tveganja«.