Ker parlamentarni odbor za pravosodje ni sprejel nobenega sklepa, bodo poslanci opravili le splošno razpravo, za katero je predvidenih osem ur, odločali pa ne bodo o ničemer.

Kdo so strici iz ozadja?

Vodja poslancev SDS Jože Tanko je spomnil na obdobje takoj po osamosvojitvi države in odstranjene jugoslovanske zastave ter simbole, povezane z nekdanjo skupno državo. Nato je med drugim spregovoril o letošnjem dnevu državnosti in polemikah glede simbola rdeče zvezde, o nezadovoljivo razjasnjenih okoliščinah umora Ivana Krambergerja, »projektu odstranitve Janeza Janše« v Depali vasi in izjavo nekdanjega predsednika republike Milana Kučana, da je za odstranitev sovražnikov dovoljena tudi likvidacija. Ob tem je tudi pozval sedanjega predsednika republike Boruta Pahorja, naj vendarle pojasni, kdo so t. i. »strici iz ozadja«.

»Vse leve vlade so storile vse, da bi se ignorirala opozorila EU, oživljanje demokratičnega centralizma, rdeče zvezde, ohranjanje monopolov je stranpot od evropskih vrednot, je nadaljevanje poti zaostajanja za razvitim svetom,« je dejal.

Dvoličnost SDS

Medtem je vodja poslancev PS Jani Möderndorfer opozoril na dvoličnost največje opozicijske stranke, saj da je prvak SDS Janez Janša kot premier v mandatu 2004-2008 dejal, da razprave o preteklosti Sloveniji pobirajo energijo. Vsebina sklica seje po njegovih besedah nima nobene zveze s trenutnimi težavami Slovenije, razpravo pa je označil kot brezplodno in zapravljanje davkoplačevalskega denarja.

V SD po besedah Majde Potrata ne pristajajo na trditev, da ni bilo storjeno nič, ob tem pa ne trdijo, da je bilo storjenega dovolj. Zahteva za sklic seje »poglablja razlike med nami in samo razpihuje nestrpnost in ideološke konflikte,« je opozorila in izpostavila potrebo po političnem konsenzu in ne političnem ekskluzivizmu ene stranke.

Tratenje časa in denarja

Da je politična razprava o ideoloških razhajanjih in različnih pogledih na zgodovinska dejstva »navadno tratenje časa in davkoplačevalskega denarja«, meni tudi poslanka DL Polonca Komar. V stranki po njenih besedah ne morejo pristati na trditve, da v Sloveniji tranzicija v dejansko demokracijo ni uspela, danes pa je pomembno predvsem gledanje v prihodnost.

Franc Jurša (DeSUS) pa se je vprašal, kako današnja razprava in odpiranje ideoloških tem pripomore k reševanju trenutnih gospodarskih razmer v državi. V DeSUS ob tem ostro nasprotujejo »spodbujanju polarizacije v slovenskem političnem prostoru«. Dodal je, da so s takšnimi in podobnimi razpravami izgubili veliko dragocenega časa.

Maščevalnost ob menjavi oblasti

V SLS medtem zavračajo »maščevalnost, ki se pojavlja ob vsakokratni menjavi oblasti,« je dejal njihov poslanec Franc Pukšič. Poudaril je, da je danes v državi veliko aktualnih izzivov, kamor je treba usmeriti energijo, zato je čas, da se razčistijo zadeve za nazaj, politična energija pa se združi za reševanje slovenske suverenosti in ekonomskega finančnega položaja.

Ljudmila Novak je v imenu NSi poudarila, da Slovenija nalog do svojega naroda in mednarodne skupnosti, kot to pričakuje tudi Resolucija Sveta Evrope številka 1096 o ukrepih za odpravo dediščine nekdanjih komunističnih režimov, še ni opravila. Zato se po njenem mnenju tudi vedno znova odpirajo iste rane in ista razdeljenost, ki je ovira na poti razvoja in prave demokracije.

V imenu vlade je spregovoril minister za pravosodje Senko Pličanič, ki se je dotaknil predvsem stanja v pravosodju in dejal, da to ni zadovoljivo in da v Sloveniji vladavina prava ni popolnoma uveljavljena, a da je bilo narejenih že precej korakov. Potrebnih pa jih bo še več, je dodal.