Predsedniki koalicijskih strank so predlog proračuna za prihodnje leto načeloma že uskladili. Po besedah predsednika SD Igorja Lukšiča je sicer še nekaj odprtih vprašanj, zlasti na strani prihodkov. A kot je pojasnil ob prihodu na sestanek, je prepričan, da bodo dosegli soglasje.

Medtem ko je za poslance SD najbolj pomembno, da se s proračunom ne posega v minimalne plače, pa so v DeSUS med usklajevanji odločno nasprotovali predvsem vsakršnemu posegu v pokojnine ali upokojenske spremembe. "Ključno je, da se s predvidenimi spremembami proračuna zagotavljajo sredstva za pokojninsko blagajno in področje sociale," je danes dejal vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša.

Jurša sicer ne pričakuje, da bi se kjer koli še lahko kaj zataknilo pri sprejemanju proračuna, a vendarle se v DZ lahko "še vse zgodi", je opozoril.

Poslanec največje koalicijske stranke PS Matjaž Zanoškar je medtem izrazil veselje, da je dokument usklajen in tudi sam meni, da do kakšnih težav ali ovir pri sprejemanju proračuna ne more priti. Po njegovih besedah se namreč že vnaprej ve, kdo v DZ bo glasoval proti in kdo bo za, kar pomeni, da bo večina za sprejem proračuna zagotovljena.

Kot je razvidno iz internega gradiva vlade, naj bi se v državno blagajno prihodnje leto steklo 8,63 milijarde evrov, odhodki pa so predvideni v višini 9,64 milijarde evrov. Proračunski primanjkljaj bo tako znašal dobro milijardo evrov, kar je 500 milijonov evrov več, kot pa je načrtovano letos.