Novele zakonov o zagotavljanju pogojev za opravljanje funkcije predsednika republike, o računskem sodišču, o varuhu človekovih pravic, o ustavnem sodišču in o funkcionarjih v državnih organih sledijo rešitvam iz novele zakona o poslancih, ki jo je DZ sprejel junija. Parlamentarna mandatno-volilna komisija pa je kasneje vladi priporočila, da podobne rešitve pripravi tudi za ostale funkcionarje.

Tako se sedaj tudi za predsednika republike, varuha človekovih pravic, ustavne sodnike, člane računskega sodišča in funkcionarje v državnih organih predlaga znižanje višine nadomestil iz 100 odstotkov na 80 odstotkov plače.

Čas, v katerem bi bili upravičeni do prejemanja nadomestila, pa je različen. Pri ustavnih sodnikih, ki imajo daljši, devetletni mandat in je ta neponovljiv, čas prejemanja nadomestila ostaja leto dni, prav tako pri predsedniku republike.

Pri članih računskega sodišča se predlaga skrajšanje časa prejemanja nadomestila z enega leta na devet mesecev, pri varuhu na osem mesecev, pri funkcionarjih v državnih organih pa bi ohranili tri mesece. Za vse je sicer predvidena tudi možnost podaljšanja dobe prejemanja nadomestila do izpolnitve pogojev za upokojitev, vendar tudi tu v okviru določenih časovnih omejitev.

Nekdanjemu predsedniku se ob tem skrajšanje tudi pravica do pisarniškega prostora, svetovalca in poslovnega sekretarja ter do uporabe službenega vozila z voznikom na največ eno leto. Prav tako predsedniki republike po izteku mandata in obdobju prejemanja nadomestila ne bodo več upravičeni do mesečnega prejemka v višini razlike med plačo oz. pokojnino, ki jo prejemajo, in 80 odstotki plače predsednika republike.

Ker je bilo z 38 glasovi proti 37 sprejeto dopolnilo Pozitivne Slovenije, ki so ga podpirali tudi v SD, to ne bo veljalo za predsednika republike, ki mu je funkcija prenehala pred uveljavitvijo tega zakona.

Novele, ki funkcionarjem nižajo nadomestila, so bile sicer večinoma sprejete brez glasu proti, a se je več poslank in poslancev vzdržalo glasovanja. Da bodo tako ravnali, so v razpravi napovedali v PS, pomisleke je bilo v razpravi slišati tudi iz vrst SD.