Zaradi prodaje parcel na Srminu sta poleg koprskega župana, ki mu očitajo zlorabo uradnega položaja ali pravic, obtožena tudi direktorica koprske občinske uprave Sabina Mozetič in sodni cenilec Rajko Srednik, ki ju obtožnica bremeni pomoči pri kaznivem dejanju.

Sporna naj bi bila prodaja občinskih zemljišč na Srminu podjetju Serming leta 2007, kjer naj bi šlo za vnaprej dogovorjen posel, pri katerem naj bi občinski proračun oškodovali za 4,6 milijona evrov. Občina naj bi pogoje prodaje prilagodila Sermingu, cenilec Srednik pa naj bi ob tem vrednost zemljišča bistveno podcenil.

Na današnjem naroku na koprskem okrožnem sodišču so se zagovarjali vsi trije obtoženci, ki pa niso želeli odgovarjati na vprašanja tožilstva, Popovič pa se je odločil, da sploh ne odgovarja na nobena vprašanja.

Najprej je Mozetičeva pojasnila, da se s konkretnim postopkom prodaje zemljišč kot direktorica občinske uprave ni ukvarjala. Opozorila je, da so na občini samo v letu 2007 opravili preko 1000 kupo-prodajnih postopkov, obenem pa je izrazila prepričanje, da so zaposleni na občini ravnali v skladu s predpisi.

Pri tem je navedla, da so na občini odvetniku Franciju Matozu med letoma 2003 in 2007 naročili pripravo več kot 100 različnih dokumentov ter da sama z njimi vsebinsko ni bila seznanjena.

Tudi občinski razpis za prodajo zemljišč na Srminu so pripravili v Matozovi pisarni, je pojasnila. Kot je zatrdila, pa ni bilo razlogov, da bi dvomili, da so dokumenti, ki jih je pripravil Matoz, zakoniti in pripravljeni v najboljšem interesu občine.

Na vprašanje predsednice sodnega senata Meri Mikac, zakaj je bil razpis za prodajo parcel najprej umaknjen, čez čas pa je občina objavila novega, ki je vseboval tudi dodaten pogoj, da mora ponudnik razpolagati s sosednjimi parcelami, Mozetičeva ni vedela odgovora, saj da se ne more spomniti podrobnosti vsake pogodbe, ki jo dobi v podpis. Mozetičeva prav tako ni vedela, ali je Matoz pri pripravi dokumentov razpolagal z občinskim grbom in drugimi insignijami.

Obtožbe na svoj račun je zavrnil tudi Srednik. Kot je pojasnil, je po uporabi različnih cenitvenih metod izbral metodo primerljivih prodajnih vrednosti, ker je ta metoda bila za občino najugodnejša. "Zabloda obtožnice", ki temelji na metodi najgospodarnejše rabe, pa je po njegovih besedah v tem, da ta metoda ne daje enega samega rezultata, pač pa lahko glede na različne »vhodne podatke« da zelo različne cenitve.

Popovič je podobno kot Mozetičeva pojasnil, da v svoji funkciji vsakodnevno podpisuje "ogromno količino" dokumentov, ki jih pripravijo v pravni službi. Poleg tega so na občini v primeru dvomov ponavadi konzultirali odvetnika Francija Matoza, ki mu je Popovič zaupal in mu še zaupa.

Sicer pa je župan zatrdil, da je bil posel za koprsko občino odličen, saj je tedaj s prodajo parcel iztržila bistveno več od njihove sedanje vrednosti. Poleg tega je spomnil, da je načrte poslovno-industrijske cone na Srminu »podedoval« od prejšnjih županov in da nikakor ni imel interesa zagotoviti dober posel vodilnim v podjetju Serming, ki da mu niso najbolj simpatični.

Poleg tega je Popovič zavrnil, da bi razpisni pogoji favorizirali izključno Serming, ter pojasnil, da so z razpisnimi pogoji zasledovali zaokrožitev zemljišč na območju, predvidenem za gradnjo večje infrastrukture.

Glavna obravnava se bo nadaljevala že čez teden dni.