Predsednik Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Janez Posedi je na novinarski konferenci po seji ESS v Ljubljani pojasnil, da je vlada spremenila prvotni predlog o ukinitvi avtomatičnega usklajevanja olajšav in dohodninske lestvice, ki bi imela za posledico nižje neto plače. Po novem namreč predlaga, da se to vprašanje prenese v zakon o izvrševanju proračuna.

»Eno in drugo je neprimerno, saj z ukinjanjem usklajevanja pridemo v situacijo, ki pomeni poseg v žepe,« je menil Posedi.

Po podatkih, ki jih je socialnim partnerjem danes predstavilo finančno ministrstvo, bi ukinitev avtomatičnega usklajevanja z inflacijo za nekoga, ki prejema minimalno plačo in olajšavo, torej je samski, letos pomenilo 18 evrov manj, za nekoga, ki prejema povprečno plačo, 110,88 evra manj, za nekoga, ki prejema dve povprečni plači, pa 324 evrov manj, je nanizal sindikalist. »In to je problem, ker se je začelo pritiskati na tisti del populacije, ki dela,« je dodal.

Če se dohodninska lestvica ne usklajuje, plače pa rastejo, ljudje prehajajo v višje razrede in plačujejo višje davke, tako da nimajo ničesar od višjih plač, je pojasnil.

Predviden poseg v žepe tistih, ki delajo, se mu zdi ob inflaciji, ki jo imamo, nesprejemljiv, še posebej, ker bo v prihodnjih letih še bistveno višji. Ob tem je bil kritičen do »mlačnih« odzivov predstavnikov delodajalcev, ki na novinarski konferenci niso sodelovali, vlado pa je pozval, naj opusti tovrstne načrte.

Predlog novele sicer v tem delu za zdaj ostaja odprt. Posebna delovna skupina socialnih partnerjev bo nadaljevala tudi s pogajanji glede predlogov, vezanih na izplačilo dodatnih pokojnin, je povedal predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj.

Na delovni skupini pa je bilo že doseženo soglasje glede vprašanj davčne obravnave odpravnin in poklicnih pokojnin. Predstavnikov ministrstva za finance, ki bi lahko dali podrobnejša pojasnila na to temo, sicer ni bilo na novinarski konferenci. »Stalna praksa predstavnikov ministrstva za finance, da pridejo na sejo ESS, se po prvi točki, ki jih zanima, poslovijo, tako da za javnost ni nobenih informacij, počasi postaja čudna,« je bil oster Posedi.

Povedal je še, da tudi tokrat niso dobili odgovora vladne strani na vprašanje, ali se bo pristopilo k socialnemu sporazumu in kakšen status imajo podpisana izhodišča zanj. Vlada po njegovih besedah s predstavniki delodajalcev vodi selektiven dialog, kar razume kot izigravanje ESS. V tej luči pričakuje, da se bo po počitnicah »zresnila in začela normalen dialog z vsemi udeleženci ESS«.

ESS bo sicer ponovno zasedal že prihodnji petek, ko bo ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak zbranim predstavila predvidene spremembe na področju inšpekcije dela in področju preprečevanja dela na črno.