Luki Omladiču se zdi bianco odstopna izjava Jankovića smešna: »Najprej zamrznjen odstop, potem bianco odstop, kaj pa bo naslednja vrsta odstopa, ki bo sledila? Jaz to vidim kot neko norčevanje iz zdrave pameti. Poleg tega se moramo vprašati, glede na to, da je bianco pogojni odstop, kaj se bo zgodilo, če vlada ne bo izvoljena. Bo bianco spet nazaj mutiral v zamrznjeni odstop?« Po njegovem pa je vse skupaj tudi žalostno. Ljudem je jasno, da gre za smešen manever. Sprašuje se o političnih razlogih za tako ravnanje. »S tega vidika absolutno ne vidim Janše in Jankovića popolnoma enakovredno. To, kar počne Janković, je absolutno še nekoliko bolj podcenjujoče do državljanov, kot Janševo enako bizarno vztrajanje pri tem, da ne odstopi,« je poudaril.

Jankovićevo bianco odstopno izjavo so komentirali tudi v NSi, kjer pravijo, da je Zoran Janković že večkrat marsikaj obljubil, dal besedo, potem pa jo je prelomil in iskal izgovore. V NSi zato niso prepričani, da bo Janković tokrat držal obljubo. Predsednik SD Igor Lukšič pa meni, da je bianco odstop Jankovića dovolj dobra popotnica za novo vlado, da gre naprej brez bremena poročila KPK.

Tudi Sebastjan Jeretič je najnovejšo potezo Jankovića označil za komično, »navadno neumnost in igračkanje«. Po njegovem mnenju bi bilo treba poteze vleči jasno in čisto, vse ostalo pa je »brez veze«. »Mislim, da so simptomi vseh problemov slovenske politike razni 'egotripi' in da se sedaj igrajo, kdo ima daljšega. Vendar bo na koncu potrebno meriti, kdo ima najdaljši nos. Vse kaže na izjemno nizko stopnjo komuniciranja, ne samo med bloki, ampak tudi znotraj kolikor toliko sorodnih strank,« še dodaja. Kot pravi, je edini, ki trenutno vleče čiste poteze Virant, se zaveda svojega imidža in je celo odstopil z mesta predsednika državnega zbora, čeprav mu ne bi bilo treba.

Z odstopom Jankovića kot župana bi se zagotovo sprostilo dogajanje v političnem prostoru

O odstopu Jankovića z županskega mesta je Omladič odločen: »Absolutno mislim, da bi moral odstopiti kot župan. Mislim celo, da bi moral predvsem odstopiti kot župan, saj je večina teh navedb v poročilu KPK namreč vezanih predvsem na njegovo župansko funkcijo. Zdi se mi, da smo smešno tolerantni do teh iger, ki se jih igrajo.«

Po mnenju Jeretiča pa bi se z njegovim odstopom s funkcije župana mestne občine Ljubljana zagotovo sprostilo dogajanje v političnem prostoru, ni pa prepričan, ali bi to prineslo neko novo kvaliteto ali ne.

Priti mora do moralnega očiščenja slovenske politike

Po mnenju Omladiča je razlog za predčasne volitve to, da imamo parlament, v katerem sta predsednika dveh največjih strank na nek način korupcijsko okužena, hkrati pa se sprašuje, kaj se zgodi, če bo eden od teh ljudi ali pa vsaj ena od teh strank ponovno izvoljena v parlament. Poudarja tudi, da se gre na predčasne volite pod pogojem, da bodo kolikor je le možno izpolnjeni vsi pogoji, da se ne bo še enkrat ponovila tista kriza legitimnosti, zaradi katere smo na tem, da sprožimo predčasne volitve.

Tisto, kar je po njegovem mnenju primarno, je odstop obeh akterjev, na drugi strani pa zelo artikulirana in zelo močno izražena volja javnosti, da tega ne dopuščamo več. »Priti mora do moralnega očiščenja slovenske politike, drugače bomo dosegli ravno obratno. Če na predčasnih volitvah še enkrat izvolimo te s korupcijo kontaminirane politike, smo naredili slabše kot pa če predčasnih volitev sploh ne bi imeli. S tem bi namreč legitimirali, da je Slovenija država, v kateri ljudstvo tolerira korupcijo,« je odločen Omladič.

Imamo parlamentarno, ne vladno krizo

Jeretič, ki je izrazil, da se do poročila KPK in komisije raje sploh ne bi opredeljeval, problem vladne krize ne vidi toliko v tem, kdo jo vodi, ampak v samem načinu politike. »Mislim, da bi bilo najbolje, da se spremeni način pogovarjanja, način delovanja. V tem trenutku imamo vlado, ki deluje, hkrati pa imamo parlament, ki ne deluje, je nesposoben in ne zgrabi fenomenalne priložnosti, da prvič od osamosvojitve igra vlogo centra oblasti.« Po njegovem mnenju imamo v tem trenutku torej parlamentarno krizo. In prav slednjo je potrebno najprej rešiti. Kot pravi, bi se to storilo tako, da se najprej izvoli predsednika parlamenta, ki bo usklajeval dogajanje z neko širšo legitimnostjo.