Na videz visoki številki

»Na videz sta omenjeni številki o najnižji in najvišji pokojninski osnovi visoki, a samo na videz, saj novi pokojninski zakon spreminja vrednotenje pokojninske dobe. Vendar so zneski primerljivi s prejšnjo ureditvijo,« je na seji poudaril namestnik generalnega direktorja zavoda Jože Kuhelj.

Po njegovem pojasnilu omenjena najnižja pokojninska osnova pomeni, da pokojnina moškega s 40 leti pokojninske dobe, odmerjena od najnižje pokojninske osnove, znaša 434 evrov. »Ženske pa so po zakonu v nekoliko ugodnejšem položaju, ker je odmerni odstotek pri njih višji, tako da imajo za skoraj 40 evrov višjo pokojnino od moškega,« je povedal.

Najvišja pokojninska osnova je štirikratnik najnižje pokojninske osnove

V skladu s pokojninsko reformo se po njegovih besedah najnižja pokojninska osnova določi od 1. januarja posameznega koledarskega leta v višini 76,5 odstotka povprečne mesečne plače, izplačane v preteklem letu, a zmanjšane za davke in prispevke. Najvišja pokojninska osnova pa je štirikratnik najnižje pokojninske osnove.

Del vdovske pokojnine za pravico, uveljavljeno letos, znaša od 1. januarja največ 89 evrov, skupno izplačilo lastne in dela vdovske pokojnine pa največ 1737 evrov, je še sklenil svet zavoda.

Kdor se na izračun pokojnine ni pritožil, se upravičeno počuti opeharjene

V nadaljevanju približno štiri ure dolge seje je svet sprejel tudi pravilnik o organizaciji in načinu delovanja izvedenskih organov zavoda ter besedilo javnega razpisa za delitev sredstev za rekreativno, športno in kulturno dejavnost upokojencev in delovnih invalidov v letošnjem letu. Sredstev po razpisu, ki bo objavljen v uradnem listu, je skupno 193.000 evrov.

V okviru pobud in predlogov pa so se na predlog predsednice sveta Anke Tominšek odločili, da se lotijo reševanja problematike, povezane z izračunavanjem pokojnine po pokojninskem zakonu, veljavnem še pred zakonom iz konca leta 1999. Predstavniki sveta, zavoda in ministrstva za delo bodo na pogovoru skušali skupaj preučiti možnosti rešitev.

Tudi po ugotovitvi ustavnega sodišča so bile določbe pokojninske zakonodaje, ki so nekatere sestavine plače izvzele iz izračuna pokojnine, neustavne, je dejala Tominškova. Tisti, ki se na izračun pokojnine niso pritožili, se po njenih besedah »upravičeno počutijo opeharjene«.