Dvanajsterico so policisti priprli 3. decembra zvečer, tožilstvo pa je zoper njih vložilo neposredni obtožni predlog zaradi suma storitve kaznivega dejanja sodelovanja v skupini, ki prepreči uradni osebi uradno dejanje. Skupina naj bi na policiste, ki so varovali protestni shod, metala granitne kocke, lesene palice in steklenice ter se kljub večkratnim opozorilom ni želela raziti.

Brutalna dejanja, usmerjena proti policistom

Tožilec Tilen Ivič je na današnjih predobravnavnih narokih, ki so skupno trajali skoraj devet ur, vztrajal, da je šlo pri očitanih za brutalna dejanja, usmerjena proti policistom, ki so opravljali zakonite naloge. Kot dokazno gradivo je predlagal predvsem policijske uradne zaznamke in posnetke s policijskega helikopterja.

Za obtožene je predlagal zaporne kazni v trajanju od štirih do šestih mesecev ter nadaljnji pripor, saj naj bi obstajala nevarnost ponovitve kaznivega dejanja. Spomnil je, da je že v petek v Mariboru napovedan nov protest.

Obramba je po drugi strani večinoma zahtevala oprostilno sodbo, saj naj bi pri obtoženih šlo za osebe, ki ne kažejo znakov agresije in ki naj bi se v priporu znašle povsem po naključju. Prav tako je predlagala odpravo pripora ali vsaj hišni pripor oziroma prepoved sodelovanja na nadaljnjih protestih.

Teolog je krivdo priznal

Kot prvi je pred sodnico Simono Mernik stopil 34-letni teolog in oče dveh majhnih otrok Ž. S., ki je krivdo priznal. Izrečena mu je bila pogojna obsodba pet mesecev in 15 dni zapora s preizkusno dobo štiri leta. Prav tako je bil takoj izpuščen na prostost. Podobna usoda je doletela S. C., ki mu je sodnica izrekla štirimesečno pogojno obsodbo s preizkusno dobo treh let.

Ostalih deset, večinoma mladih fantov, krivde ni priznalo. "Očitanega dejanja nisem storil, zato ga ne priznavam," se je največkrat glasil njihov odgovor. Sodnica jim bo odločitev o priporu in datumu glavne obravnave sporočila naknadno.

Med priprtimi je tudi 19-letnik, ki je po trditvah njegovega odvetnika Viktorja Osima hud bolnik. "Tri dni in tri noči je bil na policijski postaji brez ustreznih zdravil, ki jih mora uživati redno zjutraj in zvečer," je pojasnil Osim. Tožilstvu in sodišču je očital manipuliranje, saj naj bi umetno združevala priprte v skupino. "V tem sistemu me postaja strah," je bil ogorčen.

Sodelovanje v skupini, ki je izvajala nasilje

Pri večini od danes privedenih na sodišče je tožilec priznal, da se jim očita sodelovanje v skupini, ki je izvajala nasilje, medtem ko vsak posameznik morda ni nujno bil nasilen.

Dvanajsterica je bila aretirana na t. i. tretji mariborski vstaji, ki se je sprevrgla v nasilje in vandalizem. Policisti so takrat pridržali 119 ljudi, od tega jih je 28 ostalo pridržanih. Večina jih je še vedno v priporu.

Za 16, ki jih ovadba bremeni napada na uradno osebo, zaslišanja po poročanju časnika Večer potekajo že ves teden. Gre za zaslišanja pred preiskovalnimi sodniki, ki morajo odločiti o tem, ali bodo zoper posameznike sploh uvedli sodno preiskavo. Za to kaznivo dejanje je predpisana kazen do pet let zapora, torej več kot za omenjeno dvanajsterico, ki bi jim lahko dosodili do dveh let zapora.