Virant je opozoril, da se že dva meseca ukvarjajo s politično krizo v državi, zdaj pa je čas, da začnejo delati. Seja sveta sicer še poteka.

DL se je za vstop v vlado odločila kot zadnja od skorajšnjih koalicijskih partneric. Stranke PS, SD, DL in DeSUS bodo sicer predvidoma še nocoj v državnem zboru podpisale koalicijsko pogodbo. Mandatarka Alenka Bratušek mora najkasneje v četrtek v DZ predložiti listo kandidatov za ministre, o katerih utegnejo poslanci odločati že čez teden dni.

Kandidatov za ministre iz vrst DL Virant še ni razkrival. Neuradno pa naj bi bil kandidat za ministra za infrastrukturo in prostor on sam, za ministra za notranje zadeve in javno upravo Andrejka Grlić, za pravosodnega ministra pa Senko Pličanič.

Neenotnost v stranki

Danes je tako pričakovati, da se bo izkristaliziral notranji položaj v stranki, ki naj bi želela v prihodnje pred javnostjo govoriti enotnejši jezik. V zadnjem času je bilo namreč zaznati neenotnost v stranki, še zlasti sta se v stališčih razhajala predsednik Virant in podpredsednik Šušteršič. Ta sicer v minulih dneh ni konkretno povedal, ali bo v primeru vstopa v vlado zapustil DL oz. tega vprašanja ni komentiral.

Današnja odločitev DL bo za nastajajočo levosredinsko koalicijo ena ključnih. Od tega je namreč odvisno, ali bo Slovenija dobila večinsko vlado, ali pa bodo PS, SD in DeSUS poskušale oblikovati manjšinsko vlado.

Zadnjo besedo bo zvečer rekel svet PS, v tej največji parlamentarni stranki pa so sicer za nocoj že napovedali podpis koalicijske pogodbe.

Bratuškova: Očitno je danes konec politične krize v naši državi

Očitno je danes konec politične krize v naši državi, je po svetu PS dejala vodja PS in mandatarka Alenka Bratušek. Izrazila je veselje, da so v pogajanjih uspeli najti skupni imenovalec v dobro države. Svet je sicer soglasno sprejel dogovor o sodelovanju, ki so ga pripravile PS, SD, DL in DeSUS. Koalicijsko pogodbo naj bi v DZ podpisale ob 23. uri.

"Očitno je z današnjim dnem konec groženj, izsiljevanja in žalitev v naši državi in obljubljam, da se začenja obdobje sodelovanja, dogovarjanja in iskanja pozitivnih rešitev za vse naše državljanke in državljane," je dodala Bratuškova. Poudarila je, da imajo kandidate za vsa ministrstva, vendar o konkretnih imenih ne želi govoriti do četrtka, ko bo tudi vložila kandidatno listo v DZ. Tako tudi ni želela razkriti, kdo je kandidat za finančnega ministra in ali je kandidatov več.

Člani sveta so sicer na seji pogledali tudi, koliko je koalicijska pogodba v skladu s programskim dokumentom Pozitivne Slovenije z imenom Slovenija 2020, ki je bil sprejet na kongresu stranke.

Bratuškova mora vložiti listo ministrov

Mandatarka Bratuškova mora do četrtka v DZ vložiti listo ministrov, ki pa naj še ne bi bila povsem dokončna. A sklepati gre, da so potencialni koalicijski partnerji načeloma usklajeni in bodo imena tekom dne tudi dokončno dorekli.

Največ težav naj bi imela z iskanjem ministra za finance. Po poročanju nekaterih medijev naj bi zato ta resor začasno prevzela kar sama.

DeSUS za zunanjega ministra predlaga svojega predsednika Karla Erjavca, za ministra za zdravje pa podpredsednika Tomaža Gantarja.

SD bo za ministra za izobraževanje, znanost in šport predlagala Jerneja Pikala, ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti naj bi postala Anja Kopač Mrak, kandidat za kmetijskega ministra pa naj bi bil Dejan Židan.

Predsedstvo stranke SD je predsednika stranke Igorja Lukšiča pooblastilo, da podpiše dogovor o sodelovanju štirih strank v vladi mandatarke Alenke Bratušek.

Po besedah Lukšiča so oba sklepa na predsedstvu stranke sprejeli soglasno. Dejal je, da so sodelovali skoraj vsi člani predsedstva in dodal, da so se najprej predstavili kandidati za ministre. Nato so razpravljali o tem, kako kandidati vidijo resorje, ki bi jih vodili, ter o dogovoru, ki vključuje prioritete vlade, prioritete po resorjih ter dogovor o načinu sodelovanja in usklajevanja stališč, je pojasnil po seji.

Še največja neznanka pa ostajajo kandidati PS za ministre.