Stanovanja v Kranjski Gori, apartmaji na Rogli, v Portorožu in Piranu, stanovanja v hrvaškem Novigradu, hiše v Umagu in na Lošinju... Za prodajo in nakup osemnajst milijonov evrov vrednih počitniških nepremičnin v lasti države za zdaj ni ne želje ne zanimanja.

Cene bivanja v 95 turističnih zmogljivosti države in lokalnih skupnosti, ki jih upravlja direktorat za investicije in nepremičnine na ministrstvu za pravosodje, so v primerjavi s tržnimi bistveno nižje. Delavci in tudi upokojenci organov državne uprave za enotedenski najem hiše za 4 osebe na Lošinju plačajo 300 evrov, preostali, ki bi želeli dopustovati v isti hiši, pa 378 evrov. Nekaj več kot 290 oziroma 364 evrov stane enotedenski najem za pet ljudi v mansardnem stanovanju na Cresu, okoli 300 evrov stanovanje s štirimi ležišči v Barbarigi...

Na letošnjem razpisu za dopustovanje v omenjenih 95 nastanitvenih zmogljivostih so prošnje za bivanje prednostno odobrili 479 upravičencem. Prosti termini se od junija dalje na voljo tudi vsem, ki niso zaposleni v državni upravi.

Ponujajo popuste in »možnosti za konec tedna«

Ker se cene za zunanje najemnike in zaposlene v državni upravi ne razlikujejo bistveno, se tudi veliko slednjih odloča za polno ceno. To pa zato, so nam povedali na direktoratu za investicije in nepremičnine, da ne plačujejo prispevka od bonitete.

Zasedenost 95 počitniških zmogljivosti je bila lansko poletje od 73- do 88-odstotna. Zunaj sezone jo skušajo zvišati tako, da z izjemo terminov v času praznikov in šolskih počitnic nudijo 20-odstotni popust, počitniške enote pa je mogoče najemati tudi kot »možnost za konec tedna«. Podatki kažejo, da se za najem odloča vse manj zaposlenih v državni upravi in vse več zunanjih interesentov.

Poleg počitniških zmogljivosti, ki jih upravlja omenjeni direktorat, razpolagajo s svojimi tudi na policiji in ministrstvu za obrambo. V namestitvenih nepremičninah obrambnega ministrstva, ki jih imajo med drugim na Pokljuki, Bovcu in Debelem rtiču, so cene letovanj nekoliko nižje v primerjavi s tržnimi, saj je, kot zatrjujejo, tudi standard nekoliko nižji. Kljub nižjim cenam je povprečna zasedenost 58-odstotna, od 80- do 100-odstotna pa je v poletni, zimski sezoni ter med prazniki.

Iz proračuna niti centa za vzdrževanje in obnovo

Vzdrževanje in obnova počitniških zmogljivosti davkoplačevalce ne staneta nič. Na policiji, kjer imajo v lasti devet nepremičnin, so nam zagotovili, da za obnovo in vzdrževanje zadostuje denar od najemnin. Kljub temu da se, kot pravijo, trudijo vrednost nepremičnih ohranjati in povečevati, pa so skušali letos prodati blejsko vilo Tamara in stavbo v Ratečah. A ju zaradi pomanjkanja kupcev niso.

Direktorat za investicije in nepremičnine trenutno prodaja počitniško hišo v hrvaškem Novigradu, ki je v slabšem stanju in je zaradi omejenih finančnih sredstev ne morejo obnoviti. Očitno pa bodo obnovili nekaj objektov, ki so v lasti obrambnega ministrstva, kjer pripravljajo strategijo, v katere objekte je glede na trenutno javnofinančno situacijo še smiselno vlagati.

Ne poznajo vrednosti svojih počitniških nepremičnin

Koliko denarja bi država lahko iztržila, če bi prodala vse počitniške nepremičnine, zaradi pasivnega nepremičninskega trga ni jasno, poleg tega nimajo uradnih cenitev ministrstva. Naročajo jih zgolj za tiste nepremičnine, ki jih nameravajo prodati.

Na ministrstvu za obrambo jim za okvirno vrednost nepremičnin služijo podatki Geodetske uprave RS. Na njihovem portalu smo sami poiskali ocenjene vrednosti še za počitniške zmogljivosti policije in omenjenega direktorata ter jih zapisali v tabeli.

Kdo je prednostno upravičen do bivanja?

Za dopust v počitniških zmogljivostih policije imajo prednost uslužbenci ministrstva za notranje zadeve, upokojeni uslužbenci policije in ožji družinski člani policista, ki je pri opravljanju dela izgubil življenje. Če med naštetimi ni dovolj zanimanja, lahko počitniške enote za polno ceno najamejo drugi uporabniki. Podobno velja tudi za zmogljivosti direktorata za investicije in nepremičnine.

Malce drugače pa je v primeru obrambnega ministrstva. Za počitnikovanje nepremičnine uporabljajo v primeru, če te ne služijo obrambnim ali zaščitnim namenom, ne pride do naravnih nesreč, poslabšanja varnostnih razmer ali jih v službene namene ne uporablja vojska. Upravičenci do počitniškega bivanja so vojaki, zaposleni na ministrstvu, in ožji družinski člani ter upokojenci ministrstva.