S pobudo za referendum o zakonu o državnem poroštvu za posojilo za gradnjo Teša 6 pobudniki sicer niso uspeli, ker podpisov pod pobudo ni bilo dovolj, del podpisov je bil namreč izločen kot neveljaven.

Pobudniki so se nato odločili vložiti ustavno presojo. Kot Kovačič pojasnjuje v današnjem sporočilu za javnost, pa gre za drugačen problem kot v zadnjem primeru. Po njegovih navedbah gre za uporabo zakona o referendumu in o ljudski iniciativi v nasprotju z namenom zakona, kar se je odrazilo na neupravičeno velikem številu neveljavnih podpisov.

"Ali je bilo to res tako - in je v tem primeru zakon neustaven, bo presojalo ustavno sodišče. Razsodba bo pomembna ne le za ta zakon temveč tudi za nadaljnjo referendumsko prakso," je še zapisal Kovačič. Odklanjajo pa, je med drugim še navedel, vse oblike imputiranja njihove pobude v politični obračun, ki se obeta.

V Pozitivni Sloveniji so v začetku tega tedna koaliciji, posebej pa strankama SDS in DL očitali, da spodkopavata temelje slovenske demokratične ureditve: najprej z "izginulimi" in "nečitljivimi" podpisi pod referendumsko pobudo za poroštvo za Teš 6, zatem pa še z "izgubljenimi" podpisi pod pobudo za zakon o t. i. slabi banki, "izgubljenimi" podpisi pod pobudo za zakon o ustanovitvi holdinga ter razveljavitvijo skeniranih podpisov.