"V koalicijski pogodbi smo se zavezali, da morajo biti pokojnine odvisne od vplačanih prispevkov," je dejal minister za delo, družino in socialne zadeve novinarjem pred današnjo sejo vlade. "Če nekdo vplačuje nekaj manj kot 60 evrov prispevka mesečno leto dni, dobi leto dni zavarovalne dobe. A ta znesek je absolutno prenizek za pravico, ki sledi iz njega," je poudaril.

"Pravica je sorazmerno višja od vplačanega prispevka. To je bil temeljni razlog, zakaj se je prispevek dvignil," je poudaril minister.

Vodja poslanske skupine SD Janko Veber in poslanka SD Andreja Črnak Meglič menita, da več kot trikratni dvig prispevkov za prostovoljno vključitev v obvezno pokojninsko zavarovanje za ranljive skupine na trgu dela predstavlja nesorazmeren strošek, kar povečuje stopnjo tveganja revščine še posebej pri dolgotrajno brezposelnih.

Ministra v poslanski pobudi pozivata, da nemudoma preuči posledice nove ureditve prostovoljne vključitve v obvezno pokojninsko zavarovanje. Če se izkaže, da veljavne rešitve destimulirajo vključevanje zavarovancev v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje na prostovoljni osnovi, naj minister pripravi spremembe reforme, sta pozvala.

Pri določenih skupinah, predvsem pri dolgotrajno brezposelnih, lahko namreč nevključevanje v zavarovanje po njunem pojasnilu vodi v zmanjševanje njihove socialne varnosti.

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije pa je v sredo predstavila pobudo za spremembo pokojninske reforme. Ta je po njihovem opozorilu kar za 320 odstotkov zvišala mesečni znesek za prostovoljno vključene v obvezno pokojninsko zavarovanje. Po starem pokojninskem zakonu je prispevek znašal 58 evrov, po reformi pa se je zvišal na 186 evrov. Po reformi je namreč najnižja osnova za plačilo prispevkov 60 odstotkov povprečne plače v državi.