Vodje poslanskih skupin po današnjem srečanju izjav za medije niso dajali. Virant pa je za STA pojasnil, da želi z vsebino predloga zakona o odškodninski shemi za izbrisane najprej seznaniti izbrisane. Tako jim bo besedilo predloga posredoval v četrtek, prihodnji teden pa načrtuje tudi srečanje z njimi. V petek pa bodo po njegovih besedah besedilo zakonskega predloga objavili tudi na spletnem portalu e-demokracija.

Nekatere nevladne organizacije so danes, ko se izteka rok, do katerega bi morala država po naročilu evropskega sodišča pripraviti odškodninsko shemo za izbrisane, izrazile nezadovoljstvo z reševanjem problema izbrisanih. Prav tako je zanje nesprejemljiva tudi "izjemno nizka in za izbrisane žaljiva višina odškodnine v višini 30 evrov za mesec izbrisa - oziroma evro na dan".

Po neuradnih informacijah pa naj bi vlada v najnovejšem osnutku zakona ta znesek nekoliko zvišala.

Kot napoveduje Virant, bo vlada predlog zakona obravnavala v juliju, državni zbor pa bo o njem dokončno odločal predvidoma oktobra.

Ob tem je poudaril, da je v zadnjih dveh mesecih izrazito pospešil pripravo zakona za reševanje problematike izbrisanih in opozoril, da se je zakon pred tem pripravljal prepočasi.

Pred letom dni je namreč Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu v zadevi Kurić in drugi namreč odločilo, da Slovenija še vedno ni zadovoljivo rešila vprašanja izbrisanih, šestim pritožnikom pa določilo po 20.000 evrov odškodnine za nepremoženjsko škodo. Vlada je sicer v začetku leta evropsko sodišče zaprosila za podaljšanje roka, a ji sodišče ni ugodilo.