S poglobitvijo obale s sedanjih 11,5 na 14 metrov globine, prvi mož Luke Koper Bojan Brank jo je nedavno ocenil za trenutno najpomembnejšo investicijo Luke, želijo ladjarjem omogočili, da bi prihajali v Koper z večjimi ladjami. Posledično bi se povečalo tudi število pretovorjenih zabojnikov.

Potem, ko je oktobra lani odločba ustavnega sodišča o prepovedi razpolaganja s parcelami v lasti Mestne občine Koper na območju občine Ankaran v nastajanju sprožila vprašanje, kam z nakopanim muljem, so v Luki Koper še vedno sredi postopkov za urejanje nadomestne parcele.

Luka je imela za odlaganje mulja namreč sprva v načrtu parcelo, ki je v lasti občine Koper, leži pa na območju krajevne skupnosti Ankaran. Po izdani odločbi ustavnega sodišča je Luka v sodelovanju z ministrstvom za infrastrukturo in prostor poiskala drugo parcelo ob vznožju Sermina, ki je sicer namenjena odlaganju materiala za drugi tir in je v lasti države.

Zaplete se lahko z arheologijo

Še preden bodo na njej začeli odlagati mulj, bo treba opraviti arheološka izkopavanja, za kar Luka potrebuje soglasje ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport. Na ministrstvu so za STA potrdili, da so k vlogi Luke za soglasja za arheološke raziskave podali pozitivno mnenje, izdaja soglasja pa da je v pripravi.

V Luki, kjer na omenjeno soglasje še čakajo, so medtem izvedli razpis za izdelavo projektne dokumentacije. Izvajalec še ni bil izbran, so povedali za STA. Od ministrstva za infrastrukturo in prostor čakajo tudi služnostno pravico za omenjeno nadomestno parcelo.

Šele ko bo vse vse zgoraj navedeno izvedeno, bodo v Luki, "če se ne bo zapletlo z arheologijo", začeli s postopkom za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki mu bo sledil izbor izvajalca poglabljanja. Po optimističnem scenariju bi bila poglobitev lahko zaključena jeseni, dodajajo v Luki Koper.