Po nizu ultimatov, ki so v zadnjem tednu prihajali z vseh strani (najprej ga je Janša dal koalicijskim partnerjem, sledil je Virantov desetdnevni ultimat, na koncu sta se oglasila še Erjavec in Žerjav), je seja vlade danes potekala mirno.

Po njej je minister Senko Pličanič iz Državljanske liste dejal, da to verjetno ni bila njegova zadnja seja vlade, predsednica NSi Ljudmila Novak pa, da je sestanek potekal tako, kot da bodo v vladi še najmanj tri leta. Dodala je, da so ministri delali običajno in da o koaliciji niso govorili, so pa nekaj več časa namenili arbitražnemu sporazumu.

Minister za gospodarstvo in predsednik SLS Radovan Žerjav, zunanji minister in predsednik Desusa Karl Erjavec in podpredsednik NSi Matej Tonin izjav po seji niso dajali.

Vse manj verjeten odstop Janše

Nadaljevanje dela te vladne ekipe je po ultimatu treh koalicijskih partneric, ki predsednika vlade Janeza Janšo zaradi očitkov protikorupcijske komisije pozivajo k odstopu oz. pričakujejo, da bo SDS predlagal novega mandatarja, vse manj verjetno.

Medtem, ko naj bi v državnem zboru že potekali neformalni pogovori za drugo politično koalicijo, je pod vprašajem tudi nadaljevanje že začetih ukrepov in reform te vladne ekipe. SLS je denimo v začetku tedna pojasnila, da bo vztrajala v aktualni vladi do konca februarske seje DZ. Ocenjujejo namreč, da je v nastalih razmerah "izrednega pomena, da omogočimo možnost sprejema reforme delovnopravne zakonodaje".

Nekateri z izjavami delajo škodo pogajanjem

Vizjak bi bil vesel, pravi, da bi bili pomembni projekti, kot je reforma trga dela, kar se da široko politično in med socialnimi partnerji usklajeni. "Vesel sem, da vsi koalicijski partnerji izpostavljajo ta projekt, ki ga peljem na ministrstvu za delo - veliko pomoči s katerekoli druge strani nimam - kot ključen projekt koalicije," je dejal. Kot ugotavlja, tudi vsi ostali vidijo v delu njegove ministrske ekipe "nekaj takega, s čimer se radi tudi sami pohvalijo". "Bil bi le vesel, da pri teh pogajanjih ne delajo škode. Z nekaterimi izjavami jo delajo," je dodal minister.

Ni želel komentirati pisma SDS v tujino

Po njegovih ocenah je časovnica pogajanj in sprejemanja glede reforme trga dela zastavljena tako, da pride lahko obravnava te točke na sejo DZ, ki bo v začetku marca. Februarska seja se bo namreč začela 4. marca. Bi pa lahko reformo delovno telo DZ obravnavalo sredi februarja, je dejal Vizjak.

Pred sejo vlade je ocenil, da bo ta potekala po dogovorjenem dnevnem redu, nič drugače kot sicer. Prav tako ni želel komentirati pisma stranke SDS, ki ga je glede razmer v Sloveniji poslala v tujino.