Pličaniču se zdi pomembno, da se spremembe zakonodaje sprejme čim hitreje, hkrati pa treba najti kakovostne rešitve. Tudi Masleša se je v izjavi za javnost strinjal, da spremembe ne smejo vplivati na nepristranskost in kakovost sojenja.

Novinarje je zanimalo, zakaj nameravajo zakonodajo na ministrstvu ponovno pregledati, če je nastala pod isto ekipo, hkrati pa se je zakonodajo tudi že usklajevalo z vrhom sodstva. Pličanič je pojasnil, da je bil v prejšnjem mandatu minister v eni, sedaj pa je minister v drugi vladi in je tudi današnji sestanek tako potekal v nekoliko drugačnih okoliščinah.

Sedaj nameravajo pripraviti načrt, kako iz obstoječega stanja v sodstvu doseči želeno. Ena točka na tej poti so zakonodajne spremembe, pa tudi zagotavljanje finančnih in materialnih pogojev, je izpostavil.

Imajo še nekaj rezerv

V sodstvu se sicer zavedajo, da imajo še nekaj rezerv, pa je poudaril Masleša, med drugim želijo spremeniti poslovno kulturo sodišč. Iz današnjega pogovora sklepa tudi, da je predlog o snemanju in javnem predvajanju sodnih obravnav, ki je v zadnjem času dvignil veliko prahu, "v tej fazi" premalo premišljen in ga na ministrstvu ne bodo podprli.

V sodstvu pa niso popolnoma zadovoljni z zagotavljanjem razbremenitve sodnikov, ki naj bi se ukvarjali s sojenjem, za ostale zadeve pa bi jim podporo nudili strokovni sodelavci. Zato je Masleša spomnil na projekt Lukenda, ki ga vlada lani ni podaljšala, brez službe pa so ostali strokovni sodelavci, ki so večinoma izvajali projekt Lukenda, namenjen odpravi sodnih zaostankov.

Masleša je prepričan, da bi ga morali nadaljevati oziroma v nekem nujnem obsegu pripeljati do konca, v ta namen pa se bodo prihodnji teden tudi sestali s predsednico vlade Alenko Bratušek. Masleša napoveduje, da bodo vztrajali pri svojem predlogu iz decembra lani, da se projekt postopno ukinja in zagotovi sredstva za nadaljnjo zaposlitev več kot 100 strokovnih sodelavcev, ki bi delali na projektu.

Zaostanki se povečujejo

Pličanič se je z vrhom sodstva v navzkrižju ob koncu svojega prejšnjega mandata znašel tudi zaradi izjav o sodnih zaostankih. Takrat je dejal, da se sodni zaostanki ne zmanjšujejo, kot to zadnja leta prikazuje sodstvo, ampak se povečujejo. Na vrhovnem sodišču pa so opozorili, da te navedbe ne držijo in da kazalniki, ki jih uporabljajo na ministrstvu, nimajo neke razlagalne moči.

Minister pravi, da je eden od današnjih dogovorov tudi poskus za poenotenje razlage sodne statistike. Masleša pa je dodal, da ne želijo, da bi kdor koli prikrival slabosti v sodstvu. Sam napoveduje še bolj intenzivno komunikacijo z ministrstvom kot doslej, da si ne bi "pošiljali sporočil prek medijev".

Pličanič je sicer prepričan, da bodo med obema organoma v prihodnje nekatere razlike, "a so v osnovi na isti frekvenci". Kot pravi, se zavzema, da bi se sodstvo še bolj okrepilo kot samostojna veja oblasti.