Pličanič je organizatorje protestov pozval, naj spoštujejo zakonodajo, saj bodo v nasprotnem primeru kazensko odgovarjali, ljudi pa, naj čim bolj razmišljajo, kaj je v družbi treba spremeniti. Rekel pa je, da so protesti pravica ljudi. ''Najpomembneje je, da se med seboj pogovarjamo in dosežemo dogovor, s čimer bomo presegli sedanjo situacijo,'' je bil jasen.

Notranji minister Gorenak je nato dejal, da je mogoče nekatere organizatorje identificirati in pri tem izpostavil predvsem Zvezo veteranov vojne za Slovenijo in njegovega predsednika Ladislava Lipiča. Pri tem je omenil še Jožeta Ribiča iz območnega odbora te organizacije za Dolenjsko.

Opozoril je še, da so vse omenjene veteranske organizacije financirane s strani države. »Na račun državnega denarja pravzaprav na nek način rušijo vlado.«

Izpostavil je tudi policijsko veteransko združenje Sever in Miho Molana, Antona Pozveka in Emila Peterko. Prav tako je po njegovih besedah k organizatorjem mogoče prištevati tudi Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) ter njegovega predsednika Branimirja Štruklja.

Gorenak je pripomnil, da vso to klimo ustvarjajo tudi mediji. »Priča smo neuravnoteženosti poročanja in odsotnosti kritične distance.''

Notranji minister je še spomnil, da je za nespoštovanje predpisov iz zakona o javnih zbiranjih predvidena globa do 250 evrov za posameznika in do 8000 evrov za pravne osebe. Prav tako je možna odškodninska tožba proti organizatorjem, če ne bodo izpolnjevali zahtev iz zakona o javnem zbiranju, je opozoril.

V petek se obeta prva slovenska "vsesplošna vstaja naroda"

V petek se v Ljubljani napoveduje tako imenovana prva slovenska vsesplošna vstaja naroda, kot so jo poimenovali avtorji dogodka na družabnem omrežju Facebook. Kljub pozivom, naj se protesta udeležijo državljani iz vse Slovenije, pa je nekaj protestov napovedanih tudi v drugih mestih - v Mariboru, Novi Gorici, Ajdovščini in na Ptuju.

Udeležbo na vsesplošni vstaji naroda, ki bo potekala na ljubljanskem Trgu republike z začetkom ob 15. uri, je na spletnem zidu dogodka potrdilo skoraj 11.000 ljudi. Protesti bodo, kot je piše na omenjeni Facebook strani, potekali pod skupnim geslom "Zahtevamo odstop politične elite". "Ne gre ne za leve, ne za desne, ampak le za Slovenijo, ki je trajna last državljanov te države," so še zapisali. Protesti ne bodo imeli nobenih uradnih govornikov niti nobenega uradnega programa.

Avtorji dogodka na Facebooku predvidevajo, da se bodo med protesti verjetno pojavili nekateri, ki bodo začeli razbijati in metati različne predmete. Kot poudarjajo, ti ljudje nikakor ne zastopajo interese protestnikov, saj uničujejo skupno premoženje. Demonstracije naj bodo glasne, a mirne, poudarjajo, saj ne podpirajo nasilja, so še zapisali.

Zato avtorji dogodka zavračajo tudi kakršne koli spopade s policijo. Policisti naj vedo, da so udeleženci protestov dobronamerni ljudje in dobri državljani, ki policiste podpirajo tudi v njihovi nedavni stavki, pravijo. Prav tako želijo, da bi se jim policisti pridružili in zahtevali pravično državo.

Med osnovnimi zahtevami, ki se pojavljajo pred vstajo, so instrument ljudske nezaupnice, reforma sodstva, hitro in učinkovito sojenje vsem, ki so do svojega premoženja prišli na sporen način ter zaplemba nedokazano pridobljenega premoženja. Prav tako menijo, da bi morali bančniki prevzeti odgovornost za svoje početje pa ljudje imeti večji vpliv na to, kdo bo sedel v državnem zboru. Prav tako zahtevajo ustanovitev ustavne komisije.

Ali bo protest le na Trgu republike ali se bodo protestniki premaknili pred katero od institucij oziroma kam drugam, še ni znano. Se je pa na Facebooku pojavila anketa, kjer lahko uporabniki glasujejo, kje bi radi protestirali.

Čeprav se protest, ki bo v Ljubljani, imenuje "slovenska vsesplošna vstaja" pa to ne bo edino protestniško dogajanje, ki bo zaznamovalo petek. Ljudje naj bi na ulice šli še v Ajdovšnčini, na Ptuju, v Novi Groici in Mariboru. Glede mariborskih protestov nekateri na Facebooku pozivajo, naj ljudje raje odidejo v Ljubljano, drugi pa vztrajajo pri protestu na mariborskem Trgu Leona Štuklja ob 16.30.

Novo protestno dogajanje se obeta že v soboto. Istočasno s slavnostno sejo državnega zbora, prisego novega predsednika republike Boruta Pahorja in državno proslavo ob dnevu samostojnosti in enotnosti se na Kongresnem trgu obeta Protestival oziroma Pro-slava državljanske enotnosti. Isti dan bodo protesti potekali tudi v Kopru.

Protesti po celi državi sicer potekajo že skoraj mesec dni. Kot odgovor na proteste v Mariboru proti županu Francu Kanglerju, ki so se sprevrgli v nasilje, so se najprej razširili v Ljubljano, nato pa se po drugih slovenskih mestih. Ponekod so potekali tudi večkrat, tukaj pa izstopajo predvsem Ljubljana in Maribor, kjer je prvih nekaj protestov zaznamovalo nasilje, zadnji pa so minili mirno. Policija je med temi protesti zaprla več izgrednikov, nekateri domnevni razgrajači so še vedno v priporu, prav danes je zanje napovedan predobravnavni narok.

Protestom se pridružuje več združenj in neformalnih gibanj, ki pozivajo k udeležbi na petkovih demonstracijah. Pojavila se je skupina posameznikov, ki se je poimenovala Neposredna demokracija zdaj!, sestavili pa so tudi Manifest za neposredno demokracijo. K udeležbi pozivajo tudi v zunajparlamentarni stranki TRS.

V zvezi s protesti so se oglasili tudi v Združenju za vrednote slovenske osamosvojitve, vendar v odzivu na poziv predsednika Zveze veteranov vojne za Slovenijo Ladislava Lipiča k udeležbi na petkovih protestih. Tako pisanje v združenju zavračajo, prepričani so, da je Lipič s tem pismom "stopil v polje skrajno pritlehnega politiziranja, ki je povsem nedostojno in nevredno dejanj slovenskega generala".