Z zakonodajo o sistemski razdolžitvi gre po besedah Pličaniča za pomembne novosti, s katerimi želijo ustvariti pravni okvir, ki bo prezadolženim podjetjem in upnikom, v glavnem bankam, omogočil dogovor o prestrukturiranju podjetja še preden nastopi insolventnost.

Kot je na današnji novinarski konferenci DL v državnem zboru pojasnil Pličanič, bo imelo sodišče z omenjenimi novostmi precej manjšo vlogo, kot jo ima sedaj v prisilni poravnavi in stečaju podjetij. Šlo bo za izvensodni način. Gre za enega ključnih reformnih orodij, tudi v razmerju do Evropske komisije, je še pojasnil minister.

Minister računa, da bo zakon v postopku na vladi v prvi polovici oktobra

Prihodnji teden se bodo na to temu usklajevali z mednarodnimi institucijami, minister pa računa, da bo zakon v postopku na vladi v prvi polovici oktobra. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je sicer ministrstvu za pravosodje prav pred nekaj dnevi poslala pripombe na predlog novele insolvenčnega zakona in predlog zakona o sistemski razdolžitvi. OZS si je vedno prizadevala za zaščito malih, vendar zdaj ugotavlja, da so po novih predlogih mali upniki tako rekoč nezaščiteni in da so odprta vrata za zlorabe.

Pličanič je danes izpostavil še nadaljevanje sodne reforme. Navedel je nekaj zakonov, ki jih nameravajo sprejeti ali spremeniti predvidoma do konca leta. Med drugim zakon o izvršbi in zavarovanju, zakon o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, spremembe zakona o kazenskem postopku, zakon o pravdnem postopku in zakon o sodnem svetu.

Pličanič je opozoril, da so se sodni postopki in s tem sodni zaostanki pomembno zmanjšali prav v zadnjem obdobju

V odgovoru na poslansko vprašanje Vinka Gorenaka (SDS) je na današnji seji DZ opozoril, da so se sodni postopki in s tem sodni zaostanki pomembno zmanjšali prav v zadnjem obdobju: "Podatki govorijo o tem, da so se v prvem letu mojega mandata, torej še v prejšnji vladi, zmanjšali za 9,1 odstotka glede na leto 2011. V letošnjem letu pa za 28,5 odstotka glede na leto 2012."

Po Pličaničevih besedah gre "za kar velike številke", ki pritrjujejo oceni, da zaveza o izboljšanju stanja v sodstvu, ki jo je ministrstvo za pravosodje junija sklenilo s predstavniki sodstva, že daje rezultate. Minister je ob tem spomnil na zavezo vlade, da bo zagotovila proračunska sredstva za učinkovito delovanje sodišč. Kot je dejal, se vlada drži zaveze, saj se sredstva za sodstvo in tožilstvo kljub varčevanju niso zmanjšala. Enako velja za proračun ministrstva.