Branimir Štrukelj iz konfederacije sindikatov javnega sektorja, Goran Lukič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije in Marko Marinčič iz Pergama v današnjem pismu ministra opozarjajo, da se "o tako drastičnih spremembah, ki jih predlagate in po vaših ocenah pomenijo odpuščanje okrog 2000 zaposlenih, preprosto ni mogoče uskladiti pod pritiskom enostransko določenih izjemno kratkih časovnih okvirov".

Na lastno pest omejil potek pogajanj

Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport je po navedbah sindikalistov na lastno pest omejil potek pogajanj in napovedal uveljavitev z vladne strani določenih in neusklajenih sprememb. Vendar pa za to po njihovi oceni ni "nikakršne podlage" v sporazumu o razrešitvi stavkovnih zahtev, podpisanem 10. maja lani, med sindikati javnega sektorja in vlado. To lahko sindikalni predstavniki delovne skupine za pripravo socialnega sporazuma razumejo "zgolj kot novo kršitev podpisanih zavez".

Ministru so javno zastavili vprašanje, ali vztraja pri tem, da bodo četrtkova pogajanja v okviru delovne skupine tudi zadnja. Prav tako sindikaliste zanima, ali njegova izjava pomeni, da vztraja pri predlogu besedila socialnega sporazuma v poglavju standardi in normativi, "po katerem se opazno zvišujejo normativi v predšolski vzgoji in šolstvu in kjer se predvideva odpuščanje tudi do 1744 zaposlenih v šolstvu, od tega tudi do 620 učiteljev, 943 zaposlenih v podpornih službah in 348 čistilk".

Obenem pa Turka sprašujejo, ali se je vendarle pripravljen pogajati o obsegu financiranja visokošolskih študijskih programov, ki se izvajajo kot javna služba, o masi plač za zagotavljanje pravic, ki jih imajo javni uslužbenci na univerzah, in o avtonomiji univerz pri določanju razpisnih mest.

Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Štrukelj je sicer že v torek po sestanku koordinacije stavkovnih odborov javnega sektorja za STA opozoril, da ministrovo napoved o skorajšnjem koncu pogajanj vidi kot ponovno zaostrovanje.

Predlog varčevalnih ukrepov v šolstvu po zagotovilih ministrstva ne bi vplival na kakovost pouka

Ministrstvo za izobraževanje je Svizu danes poslalo predlog zakonskih in drugih določb, s katerimi bi uveljavili nekatere varčevalne ukrepe v šolstvu. Ti ne bi vplivali na kakovost pouka in bi se ta lahko nadaljeval normalno, trdi državna sekretarka na ministrstvu Mojca Škrinjar. Dodaja pa, da mora DZ predlog sprememb obravnavati še ta mesec.

Kot je na novinarski konferenci pojasnila Škrinjarjeva, se s sindikati v okviru priprave socialnega sporazuma že od junija lani pogovarjajo o ukrepih, ki bi omogočili racionalizacijo šolskega sistema, a so bili vsi pogovori o tej temi doslej neuspešni. Danes pa so besedilo predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja poslali predstavnikom Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), s katerimi se sestanejo v četrtek.

Na ministrstvu se jim mudi

Škrinjarjeva upa, da bodo sindikati pristopili konstruktivno in odgovorno. Na ministrstvu so po njenih besedah za popravke "dovzetni, če finančni okvir ostaja nespremenjen". Dodaja pa, da sem jim zelo mudi, saj ne bi želeli, da bi se "ravnatelji čez nekaj mesecev znašli pred odgovornostjo, ko bi morali zmanjšati stroške, orodja za to pa ne bi imeli".

Ukrepi morajo začeti veljati s 1. februarjem ali v skrajnem primeru s 1. marcem, saj bi se v nasprotnem primeru varčevanje preneslo na preostanek leta, opozarja Škrinjarjeva. Kot je spomnila, jih zakonodaja letos zavezuje k zmanjšanju stroškov za izobraževanje za okoli 100 milijonov evrov.

Predlog omogoča, da se tekoče šolsko leto nadaljuje brez sprememb

O konkretnih predlaganih rešitvah glede spremembe zakona ter standardov in normativov Škrinjarjeva pred četrtkovim sestankom s sindikati ni želela govoriti. Zagotovila pa je, da predlog "omogoča, da se tekoče šolsko leto nadaljuje brez sprememb, ki bi kakorkoli vplivale na kakovost pouka, torej da se učitelji v razredih ne zamenjajo, da ne bo nobenega združevanja razredov in da ne bo nobenih bistvenih sprememb v urnikih in šolskih programih".

Povečati bi se morale delovne obveznosti učiteljev

Odzvala se je tudi na navedbe v odprtem pismu sindikatov glede odpuščanja 1744 zaposlenih v šolstvu. "To je bila res ena od hipotez, obstajajo pa tudi druge možnosti," je dejala. Danes poslan predlog novele zakona po njenih besedah to številko zmanjšuje za približno tretjino. Predlagajo tudi, da se povečajo delovne obveznosti učiteljem, pri čemer pa ne predvidevajo, da bi morali ti delati več, ampak bi se jim, ker ne bi dosegali novih normativov, nekoliko znižali prejemki.

Po predlogu bi se plače zaposlenim zmanjšale od pet do osem odstotkov, odvisno od posameznikove sedanje obveznosti.

Šlo naj bi za začasne ukrepe

Na ministrstvu so sicer že prejšnji mesec sindikatom pripravili različice možnih rešitev in izračune o tehnoloških viških, prihrankih, dvigu normativov in znižanju plač različnim učiteljem.

Kot poudarja Škrinjarjeva, gre za začasne ukrepe, ker so prepričani, da bo Slovenija v kratkem izšla iz krize, in ker podatki o rodnosti kažejo na večanje generacij.

Po Turkovem mnenju bo četrtkov sestanek o normativih v izobraževanju odločilen

Minister za izobraževanje pričakuje, da bo četrtkov sestanek delovne skupine Znanje in ustvarjalnost kot temelj razvoja odločilen glede vprašanja standardov in normativov v izobraževanju. V odgovoru na javno pismo predstavnikov treh sindikalnih central je pojasnil, da se mudi zato, da bi ukrepi začeli veljati s 1. februarjem.

Minister je pojasnil, da državni proračun za leto 2013 in zakon o izvrševanju proračuna določata višino sredstev, ki bodo letos na razpolago za izobraževanje. Ministrstvo je dolžno zakon spoštovati in posredovati šolam ustrezna navodila, da lahko to naredijo, tudi z namenom, da zaščiti ravnatelje, ki morajo ob nižjih razpoložljivih sredstvih upravljati šole, je dodal.

To mora ministrstvo po Turkovih besedah narediti čim prej z namenom, da začnejo ukrepi veljati s 1. februarjem, da se torej zmanjšanje sredstev razdeli na 11 mesecev. "Če bi s tem odlašali, bi morali normative še bolj povečati, ker bi morali celotno zmanjšanje uresničiti v krajšem obdobju. Tega si nihče od nas ne želi," je poudaril.

Ne morejo se pogajati o obsegu financiranja in masi plač

"Ministrstvo je pripravilo novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki ima blažje posledice od tistih, ki jih navajate v svojem pismu; predvsem o tem, kako čim bolj zmanjšati odpuščanje se želimo jutri dogovoriti, pri čemer smo seveda odprti za predloge vendar ob zavedanju, da proračunskih omejitev ne moremo spreminjati," je napovedal Turk.

Po njegovih besedah se ne morejo pogajati o obsegu financiranja visokošolskih študijskih programov in o masi plač za uslužbence na javnih univerzah, ker tudi višino teh sredstev določata državni proračun in zakon o izvrševanju proračunov, ki se jih morajo držati.

Ministrstvo je danes sindikatom poslalo besedilo predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, s katerimi bi uveljavili nekatere varčevalne ukrepe v šolstvu.

Za Sviz so predlogi nesprejemljivi

V Svizu pravijo, da so si predlogi, ki jih dajejo na ministrstvu, podobni in "vsi enako nesprejemljivi". "Na ministrstvu nič ne popuščajo in niso pripravljeni priti nič bližje," je za STA dejal tiskovni predstavnik Sviza Sandi Modrijan. "Prihraniti morajo 100 milijonov evrov in to je okvir, v katerem naj bi se dogovorili tako ali drugače," je dejal.