Po podatkih UKC Ljubljana so od leta 2002 do 2011 obravnavali med 11 in 26 poškodb s pirotehniko letno. V lanski pirotehnični "sezoni" so zabeležili 12 primerov, je na današnji novinarski konferenci dejal Simon Herman iz Kliničnega oddelka za travmatologijo Kirurške klinike, večino prav na silvestrovo.

Več kot polovica lanskih poškodovancev je bila zelo mladih, starih med 10 in 20 let, takšen trend kaže tudi dolgoletna statistika. Zdravniki v približno polovici primerov naletijo na poškodbe rok, v tretjini primerov pa na poškodbe obraza oziroma glave, je dodal Herman.

Nina Suvorov s Kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline je pojasnila, da se srečujejo z raznovrstnimi poškodbami - od lažjih opeklinskih ran do hudih eksplozivnih kompleksnih poškodb.

Večinoma obravnavajo poškodbe roke, tudi takšne, kjer niso prizadete le kosti, temveč tudi mehka tkiva - koža, žile, tetive, mišice in živci. Naloga plastičnih kirurgov pa je, da roki, "ki je pogosto poškodovana tako, da praktično ne moremo več identificirati posameznih struktur", vsaj do določene mere vrnejo njeno funkcionalnost. Včasih pa so poškodbe prehude, zato morajo poškodovane dele odstraniti, je dodala.

Za ponazoritev, kaj lahko povzročijo pirotehnični izdelki, so med novinarsko konferenco predvajali krajši film z zgodbo mladeniča, ki mu je v rokah počila petarda. Zdravniki so mu morali odstraniti celotno desno dlan pa tudi del leve dlani. Mladenič je med filmom vsem, ki bi želeli uporabiti pirotehniko, svetoval, naj premislijo, ali je res vredno "tako živeti vse življenje zaradi enega trenutka".

Nadzirajte otroke

Če se ljudje že odločijo za uporabo pirotehničnih sredstev, pa jim Herman priporoča, naj ne bodo alkoholizirani, naj bodo primerno podučeni o uporabi teh sredstev, oziroma naj se držijo navodil o uporabi. Vodja oddelka za javni red in mir na Generalni policijski upravi Aljoz Senčar je dodal, naj ljudje petard ne kupujejo na črnem trgu in naj pazijo, da pri njihovi uporabi koga ne ogrožajo. Opozoril je, da se s pokanjem po nepotrebnem plaši tudi živali.

Pirotehnične izdelke, katerih glavni učinek je pok, je sicer dovoljeno metati med 26. decembrom in 2. januarjem. Od danes pa do 31. decembra pa dovoljena tudi prodaja nekaterih pirotehničnih izdelkov.

Staršem pa Senčar svetuje, naj nadzirajo svoje otroke, sploh "vedoželjneže" in takšne, ki bi se radi preizkusili v sestavljanju ali domači predelavi pirotehničnih izdelkov. Sestavine si je namreč mogoče priskrbeti tudi prek spleta, zato policija pri skupnih nadzorih sodeluje tudi s carinsko upravo. Letos jim je že uspel skupni zaseg.

Ravno v torek so policisti pri 42-letniku iz okolice Celja našli in zasegli 13.800 kosov različnih pirotehničnih izdelkov kategorije dve, katerih glavni učinek je pok, so sporočili z mariborske policijske uprave. Policisti te uprave so samo decembra letos zasegli že 72.368 kosov pirotehničnih izdelkov.

Lani je policija zaradi prekrškov, povezanih s pirotehničnimi sredstvi skupno obravnavala 171 ljudi. Kazen za fizične osebe se giblje med 400 in 1200 evrov, za pravne pa med 3000 do 50.000 evrov.