Petrič je danes sicer poudaril, da je bila odločitev glede referendumov težka odločitev. A obenem dodaja, da so za to imeli pravno osnovo v ustavi. Ugotovili so, da jim naša ustavna ureditev dopušča in navsezadnje nalaga, da tehtajo med ustavnimi vrednotami. In tako so prišli do odločitve, ki so jo razglasili ta teden, je dejal Petrič.

Po njegovih besedah so bili pred dilemo, ali naj z nekim načinom razmišljanja, ki jih je vodil pred dvema letoma okrog pokojninske reforme in še nekaterih drugih referendumih, nadaljujejo in s tem "odprejo vrata vsem referendumom, jutri tudi referendumu zakona o izvrševanju proračuna".

"Naj rečem, kar sem že večkrat, mea culpa (moja krivda, op. a.), da nismo to storili pred dvema letoma. Lažje bi bilo," je dejal. Petrič meni, da je njihova odločitev ustavnopravno vzdržna "in za to državo še kako koristna, potrebna, nujna".

Ustavno sodišče je v sredo presodilo, da bi bila referenduma o zakonu o Slovenskem državnem holdingu in zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank protiustavna. Ugotovili so, da bi z odložitvijo uveljavitve in z zavrnitvijo obeh zakonov na referendumu nastale protiustavne posledice. Odločbo je sprejelo z osmimi glasovi proti enemu.