Bratuškova: Kandidatura neresna in nenavadna

Bratuškova je danes v okviru posveta slovenske diplomacije na Brdu pri Kranju kandidaturo Peterleta ocenila kot neresno in nenavadno. Kot je pojasnila, se je rok za kandidaturo iztekel v nedeljo 15. decembra, Peterle pa je formalno kandidaturo vladi poslal v petek. Z njo pa je prvič o tem govoril kak teden prej po telefonu, je povedala.

Hkrati je menila, da bi vlada le težko podprla človeka, ki se podpisuje pod razne peticije ali resolucije določenih političnih grupacij, ki trdijo, da so razmere v slovenski državi drugačne od dejanskih.

»Gre za političen revanšizem in diskreditacijo«

Peterle se je na svojem profilu na spletnem družabnem omrežju facebook odzval, da gre pri tem za političen revanšizem in diskreditacijo, ker misli drugače, čemur pa nasprotuje.

Tudi v NSi, katere član je Peterle, so se odzvali, da je ta izjava Bratuškove razkrila, da vlada Peterletove kandidature ni podprla iz političnih razlogov - ker je bil podpisan pod resolucijo največje politične skupine v Evropskem parlamentu, Evropske ljudske stranke.

»Pravzaprav nisem ničesar podpisal, sem pa javno vprašal, kaj v resoluciji EPP glede Slovenije ni res,« je poudaril Peterle.

EPP je v resoluciji sredi novembra izrazila globoko zaskrbljenost nad razmerami v Sloveniji. V tej soglasno sprejeti resoluciji z več sklepi je med drugim izrazila zaskrbljenost zaradi obsodbe prvaka SDS Janeza Janše v zadevi Patria.

»Neresni so Bratuškova in vlada«

Hkrati je Peterle neresnosti obtožil Bratuškovo in celo vlado, ki jo vodi. »Neresno je prevzeti vlado in v enem letu ne opraviti nobene strukturne reforme,« je zapisal, glede kandidature za generalnega sekretarja Sveta Evrope pa je dejal, da je »neresno in neodgovorno, da vlada sploh ne išče kandidatov za tako pomembno mesto (...) in da vlada ignorira kandidata, ki izpolnjuje vse pogoje«.

Bratuškovi je prvi premier v demokratični Sloveniji tudi očital, da ga skuša diskreditirati pred slovenskimi diplomati, pa čeprav je bil tudi zunanji minister.

»Neresno in nedržavotvorno je uporabljati dvojna merila«

Kritičen pa je bil, da je vlada podprla kandidaturo Danila Türka. »Neresno in nedržavotvorno je uporabljati dvojna merila - zavreči kandidata za mesto, za katerega mora predlog pripraviti vlada in podpirati kandidata, ki podpore vlade sploh ne potrebuje,« je zapisal in hkrati Türku očital, da »genocidno dejanje komunistov označuje kot drugorazredno zadevo«.

Neresne so po njegovih besedah tudi izjave zunanjega ministra Karla Erjavca, da Türk sicer sploh ne potrebuje vladne podpore, a je hkrati že dal navodila slovenskim diplomatskim predstavništvom, naj to kandidaturo promovirajo. Prav tako je po mnenju Peterleta od Erjavca neresno, da je stroške v zvezi s tem označil kot del stroškov za redno dejavnost zunanjega ministrstva.

Tudi Erjavec je sicer že sredi decembra Peterletovo kandidaturo za generalnega sekretarja Sveta Evrope označil za »neresno in neodgovorno«, napisano zgolj na pol strani enega papirja. Ocenil je tudi, da Peterle s to kandidaturo pravzaprav zgolj išče pozornost in promocijo pred evropskimi volitvami, ki bodo 25. maja letos.